Webnoviny - Svet

Podľa prieskumu by Slováci chceli rozvojovú pomoc zvýšiť, vláda ju škrtá

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 20. októbra (WEBNOVINY) – So zvýšením príspevku Slovenska na rozvojovú pomoc by súhlasila takmer polovica Slovákov, za priveľký ho považuje každý tretí občan. Povedal to dnes Martin Slosiarik z Agentúry Focus na tlačovej besede, na ktorej informovali o výsledkoch prieskumu verejnej mienky v oblasti rozvojovej pomoci. Podľa vládneho návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok sa však objem financií určených na konkrétne bilaterálne projekty zníži až o 60 percent v porovnaní s týmto rokom – zo 7,5 milióna eur na 3,2 milióna eur, z ktorých treba navyše ešte odpočítať 0,3 milióna na fungovanie Slovenskej agentúry pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu. To je dokonca ešte menej, ako pred piatimi rokmi, keď rozvojová pomoc Slovenska začínala, povedal rozvojový riaditeľ Nadácie Pontis Milan Nič. Minulý týždeň na rokovaní parlamentného zahraničného výboru minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák prisľúbil hľadať možnosti aj vo vnútorných rezervách rezortu, koaliční aj opoziční poslanci v tomto duchu prijali aj uznesenie.

Ako vyhlásil Nič, prieskum začali robiť v čase, keď ešte nebol známy návrh rozpočtu a takáto situácia im nenapadla ani v najhorších snoch. Ako tvrdí, rozvojová pomoc je moderným nástrojom zahraničnej politiky a zavŕšením integrácie Slovenska do euroatlantických štruktúr. „Slovensko dostáva pomoc rádovo v stovkách miliónov eur, bolo by hanbou, keby sme nedokázali dať na rozvojovú pomoc desiatky miliónov,“ vyhlásil. Ako tvrdí, tieto škrty sú na úrovni krajín, ktorých ekonomika padá. Prísľub, ktorý dalo Slovensko únii, aj tak nespĺňa, napriek tomu ďalej škrtá. V roku 2010 sľúbilo mať rozvojovú pomoc na úrovni 0,17 percenta hrubého národného dôchodku, čo by predstavovalo 130 miliónov eur. V rozpočte však plánujú len 53,6 milióna.

Slovenská rozvojová agentúra od svojho vzniku 1. januára 2007 podporila 194 projektov vrátane humanitárnych projektov, projektov Európskej únie a mikrograntov za celkovo 16 miliónov eur, grantov bolo 113 za 15 miliónov eur. Dohromady išlo do rozvojových krajín od roku 2003 približne 30 miliónov eur. Ako tvrdí riaditeľka agentúry Eva Kolesárová, hlad môže predstavovať aj bezpečnostné riziko okrem toho, že poskytovať rozvojovú pomoc je morálnou povinnosťou a spoluzodpoved­nosťou.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM