Webnoviny - Svet

Podľa SaS zmluvu porušili zvyšní koaliční partneri

WEBNOVINY.SK

Odporúčame:

Politológ: Robert Fico môže vládnuť od pondelka

Slovenská republika schválila zmeny v eurovale

Parlament i vláda schválili predčasné voľby

Britský denník považuje Richarda Sulíka za hrdinu

Vláda Ivety Radičovej padla, euroval neprešiel BRATISLAVA 16. októbra (WEBNOVINY) – Strana Sloboda a Solidarita (SaS) nezmenila názor a budúcoročný štátny rozpočet podľa jej predsedu Richarda Sulíka podporí. Určité podmienky však bude mať, okrem iného budú žiadať, aby v programe aktuálneho rokovania Národnej rady SR zostalo zrušenie priestupkovej imunity. Ako Sulík zdôraznil v diskusnej relácii Slovenskej televízie O 5 minút 12, SaS má snahu dohodnúť sa a nemieni robiť prieky či vydierať. „SaS je naďalej spoľahlivý partner aj po tom, čo naši partneri hrubo porušili Koaličnú zmluvu,“ vyhlásil.

Sulík je naďalej presvedčený, že pod pád vlády Ivety Radičovej sa nepodpísala SaS a jej hlasovanie o rozšírení eurovalu, ale to, že predsedníčka vlády spojila hlasovanie o eurovale s hlasovaním o dôvere vláde, aj keď predtým sľúbila, že tak neurobí. Sulík to považuje za vydieranie. „Mám čisté svedomie. Len sme zotrvali na našom postoji, ktorý sme mali pred voľbami,“ poznamenal a pripomenul, že rovnaký postoj malo aj SDKÚ-DS. „My sme neotočili a preto sme teraz vinníci,“ okomentoval.

Voličov sklamali ostatné politické strany

Dnes už bývalá koalícia podľa lídra SaS nedodržala viaceré dohody, preto ho neprekvapuje, že nebude schválená ani daňovo-odvodová reforma. „Je to x-té nedodržanie dohôd,“ tvrdí. Predčasných parlamentných volieb sa Sulík nebojí, podľa neho svojich voličov určite nesklamali. „Uvidíme vo voľbách, koľko ľudí ocení, že nám nešlo o korytá, ale dodržali sme sľub a nenechali sa vydierať,“ uviedol. Naopak, za možné považuje to, že svojich voličov sklamali ostatné pravicové strany. Ich vyjadrenia o nulovom koaličnom potenciáli SaS súvisí podľa neho s ich dohodami s opozičným lídrom Robertom Ficom. „Tá spolupráca pekne funguje… keďže už sú takto nachystaní, ľahko sa im hovorí, že nemáme koaličný potenciál,“ poukázal. Sulíkova strana by podľa neho v žiadnom prípade nezahlasovala ani za euroval dva. „Túto pozíciu neopustíme,“ zdôraznil.

Podľa Bugára si dal sulík neprijateľné podmienky

Predseda strany Most-Híd Béla Bugár na rozdiel od Sulíka nevníma spojenie hlasovania ako vydieranie, ale naopak, ako ponuku pre SaS, ktorá mohla vyjadriť, že je proti eurovalu, ale vládu nepovalí. „Ja tvrdím, že kolegovia z SaS nepochopili spojenie, že dostali šancu ako si zachovať tvár,“ poznamenal. Ak politik po Radičovej vyhláseniach nerátal s možnosťou spojeného hlasovania, tak podľa Bugára je „jemne povedané neskúsený,“ zareagoval na Sulíkovu kritiku, že premiérka sa rozhodla pre túto možnosť až v deň hlasovania. Podľa neho líder liberálov nevyužil príležitosť a dal si neprijateľné podmienky.

Napriek tomu, že Bugár má iný názor ako Sulík, neberie ho ako nepriateľa. Predseda strany Most-Híd „nie je šťastný“ ani z toho, ako sa pri hlasovaní o eurovale zachovali traja poslanci z OKS, ktorí sú súčasťou poslaneckého klubu Most-Híd. „Nepochopili, že tu sa jedná o to, ako si predstavujeme miesto Slovenska v eurozóne,“ podotkol. Skonštatoval, že v rámci strany Most-Híd v súčasnosti uvažujú o tom, ako ďalej s nimi spolupracovať, tak v klube, ako aj pri parlamentných voľbách.

Spoluprácu s SaS si už Bugár nevie predstaviť

Bugár očakáva, že na pondelkovom stretnutí prezidenta Ivana Gašparoviča s predsedami politických strán nájdu riešenie, ktoré bude znesiteľné pre všetkých. „Ak hovoríme o necelých piatich mesiacoch do parlamentných volieb, úradnícka vláda by vyvolala väčšiu nestabilitu, než keby prezident poveril vedením rezortov niektorých súčasných kolegov,“ myslí si.

Za dôležité do predčasných parlamentných volieb považuje schválenie budúcoročného štátneho rozpočtu v parlamente. Ďalší priebeh rokovania NR SR ešte nie je známy, predpokladá však, že poslanecké návrhy zákonov znovu vypadnú. O otázke povolebného usporiadania nechce Bugár zatiaľ špekulovať. Spoluprácu s SaS si však predstaviť nevie. „Strana, ktorá hlasovala ako hlasovala a povalila vládu, urobila taký precedens, ktorý SR v takomto smere za 20 rokov ešte nezažila,“ povedal líder Mostu a dodal, že každá politická strana bude na pochybách, či to neurobia znova. Koaličný potenciál SaS je Bugára takmer nula. Za najdôležitejšiu podmienku budúcej spolupráce považuje pokračovanie v reformách.

Smer ostáva do volieb zásadne opozičnou stranou

„Vôbec nie je pravda, že vládna koalícia sa rozpadla kvôli eurovalu, rozpadla sa kvôli vlastnej podstate,“ povedal v O 5 minút 12 Fico, ktorý vníma predstaviteľov SaS ako iracionálnych ľudí. Ako podotkol, celý svet hovorí o nutnosti prijímania ochranných opatrení na záchranu eura a oproti tomu je pár iracionálnych ľudí, ktorí tvrdia niečo iné.

„Mňa euroval ako príčina rozpadu vlády nezaujíma, keby to nebol euroval o dva-tri mesiace by to bolo niečo iné,“ je presvedčený líder najsilnejšej opozičnej strany. Hlasovanie o eurovale bolo podľa neho iba vhodnou zámienkou pre zostávajúce tri koaličné strany, aby sa vysporiadali s SaS, a pre SaS, aby sa vysporiadala s tromi koaličnými stranami.

Ako Fico znovu zdôraznil, Smer-SD zostáva do 10. marca zásadne opozičnou stranou a za najlepšie riešenie by považoval, ak by prezident dočasnou vládou poveril súčasný kabinet na čele s Ivetou Radičovou. Verí, že na pondelkovom stretnutí sa podarí nájsť také riešenie, aby nebolo potrebné do predčasných volieb vytvárať novú vládu. Hlave štátu navrhne aj to, aby sa na summite v Bruseli 23. októbra zúčastnil on, a nie premiérka Radičová, ktorá je podľa neho nedôveryhodná. Tvrdí, že prezident je v súčasnosti spomedzi najvyšších ústavných činiteľov jediným legitímnym predstaviteľom SR.

Fico nevylučuje žiadnu politickú stranu

Ak bude Smer-SD po predčasných parlamentných voľbách súčasťou rozhovorov o vláde, za najdôležitejšie bude považovať proeurópsku orientáciu novej vlády a jej stabilitu. Fico pripúšťa, že pravdepodobne bude musieť ísť o koalíciu, a ako podotkol, nekladie si žiadne personálne podmienky. „Ak sa bavíme o zostavovaní vlády, nevylučujem žiadnu politickú stranu,“ vyhlásil. Vo voľbách podľa neho nepôjde o euroval, ale o to, či sa vláda dokáže o ľudí postarať. Ako poznamenal, aj on osobne má s eurovalom „obrovský problém,“ no v súčasnosti neexistuje iné riešenie.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM