Webnoviny - Svet

Podľa Španielov je Contador voľný a môže súťažiť

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/AP MADRID 25. októbra (WEBNOVINY) – Španielska cyklistická federácia do dnešného dňa nedostala od Medzinárodnej cyklistickej únie (UCI) žiadne stanovisko o dočasnej suspendácii Alberta Contadora. Preto sa Španieli nazdávajú, že ich cyklistická jednotka nemá napriek pozitívnemu testu na klenbuterol na tohtoročnej Tour de France najmenší dôvod nezúčastňovať sa na pretekoch a už najbližšiu sobotu by nemal chýbať na kritériu v Oviede. „Pokiaľ vieme, Contador má aktívnu profilicenciu a keďže sme nedostali od UCI žiadne potvrdenie o jeho vyšetrovaní, respektíve zastavení činnosti, môže ďalej jazdiť,“ uviedol šéf španielskej cyklistiky Juan Carlos Castaňo v rozhovore pre Diario Público.

Španieli sa zatiaľ rozhodne nechystajú odňať trojnásobnému víťazovi Tour de France jeho súťažnú licenciu. Predstavitelia UCI reagujú tvrdením, že vyšetrovanie prípadu 27-ročného Španiela nechcú urýchliť a konečný verdikt sa španielska federácia aj verejnosť včas dozvedia. „Nechceme sa unáhliť. Čakáme na výsledky a vzhľadom na delikátnosť situácie nechcem nič prezrádzať vopred. Príde však čas, keď dospejeme k rozhodnému záveru,“ uviedol prezident UCI Pat McQuaid. Contador v súvislosti s jeho pozitívnou vzorkou, ktorá obsahovala zanedbateľné množstvo klenbuterolu, už viackrát uviedol, že bez ohľadu na výsledky vyšetrovania uvažuje o konci kariéry. Tvrdí, že bolo pošpinené jeho meno a profesionálne jazdenie už pre neho stráca význam.

Contador v tomto roku tretíkrát triumfoval na Tour de France, ale pred necelým mesiacom vyšlo najavo, že zrejme dopoval. Španielskeho lídra tímu Astana pozitívne testovali počas voľného dňa na tohtoročných najslávnejších pretekoch, keď v jeho vzorke moču našli malé množstvo anabolickej látky klenbuterolu. Cyklista sa bráni tvrdením, že klenbuterol sa do jeho vzorky dostal z kontaminovaného mäsa. Medzinárodná cyklistická únia (UCI) napriek tomu Contadorovi dočasne zastavila činnosť a v súčasnosti je prípad v štádiu ďalšieho vyšetrovania. Existuje aj podozrenie, že Contador použil na TdF 2010 krvný doping transfúziou vlastnej krvi z plastových vakov. Stopy po plastifikátore sa našli vo vzorke cyklistovho moču z 20. júla, teda zo dňa pred inou dopingovou kontrolou s výsledkom pozitívnym na stopové množstvo klenbuterolu.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM