Webnoviny - Svet

Podnikatelia pomôžu v KSK so škodami po povodniach

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto SITA/Michal Lichanec KOŠICE 30. júna (WEBNOVINY) – Pomoc najväčších podnikateľských subjektov v regióne bude smerovať na riešenie akútnych problémov v piatich obciach a jednej mestskej časti Košíc, ktoré boli vážne postihnuté tohtoročnými dažďami a povodňami. Ich presnejší výpočet by mali potvrdiť obecné zastupiteľstvá. Ako informovala hovorkyňa Košického samosprávneho kraja, dnes sa na tom dohodli zástupcovia darcov a starostovia obcí na pracovnom stretnutí u predsedu Košického samosprávneho kraja Zdenka Trebuľu.

Zástupcovia najväčších podnikateľských subjektov v regióne – U. S. Steel Košice, Východoslovenská energetika, T-Systems Slovakia a Ness Slovensko – sa rozhodli združiť finančné prostriedky na pomoc postihnutým obciam a občanom v nich žijúcim. Aj takýmto konkrétnym spôsobom deklarujú svoje partnerstvo v novovytvorenom záujmovom združení Koalícia 2013+, do ktorého vstúpil aj Košický samosprávny kraj. Poslanci a predstavitelia regionálnej samosprávy prispejú jednou mesačnou odmenou. V spoločnom balíku by sa tak malo nazbierať takmer 300-tisíc eur a darcovia veria, že k ich aktivite sa pridajú aj ďalšie subjekty pôsobiace v regióne. Dar Koalície 2013+ bude rozdelený medzi mestskú časť Košice – Krásna, obce Nižná Myšľa, Čaňa, Sady nad Torysou, Vyšná Hutka a Ždaňa.

„Vyzbierané peniaze budú použité na konkrétne projekty, ktoré sú pre jednotlivé obce prioritné. Ide napríklad o opravu verejných priestranstiev, miestnych komunikácií, kanalizácie, úhradu nákladov, ktoré vznikli pri záchranných prácach či ďalších zabezpečovacích prácach, na oprave hrádzí. Darcovia sa zhodli na tom, že podporia rôzne aktivity, s výnimkou individuálnych žiadostí jednotlivcov, politických strán a cirkví. V centre ich záujmu je v prvom rade verejný záujem a spoločné potreby postihnutých obcí,“ informovala Bobríková. Starostka a starostovia piatich obcí poďakovali za pomoc, ktorá je mimoriadne vítaná v čase, keď samosprávy neriešia len následky povodní, ale aj mimoriadny výpadok daňových príjmov od štátu. V tejto situácii je dar Koalície 2013+ skutočnou pomocou v pravej chvíli.

Účastníci rokovania sa zhodli na tom, že povodne odkryli vážne nedostatky v mnohých oblastiach – od nedostatočnej starostlivosti o vodné diela a protipovodňovú ochranu, cez chýbajúci systém vzájomnej informovanosti medzi vodohospodármi, meteorológmi a samosprávou, až po neúčinný systém civilnej ochrany. Predseda KSK Zdenko Trebuľa prisľúbil, že regionálna samospráva bude trvať na vypracovaní dôkladnej analýzy krízových udalostí a návrhu reálnych opatrení zo strany všetkých zainteresovaných.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM