Webnoviny - Svet

Podpredsedníčkou parlamentu by mala byť R. Zmajkovičová

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 27. marca (WEBNOVINY) – Jedno z podpredsedníckych miest v Národnej rade SR by mala obsadiť krajská šéfka Smeru-SD v Trnave Renáta Zmajkovičová. Informácie o jej nominácii agentúre SITA potvrdili viacerí členovia Smeru.

Aj o tejto nominácii by malo vedenie strany rozhodnúť v piatok v Banskej Bystrici.

Predseda Smeru-SD Robert Fico už minulý týždeň novinárom oznámil, že Smer-SD na jedno z dvoch podpredsedníckych miest v parlamente, ktoré plánuje obsadiť svojimi nominantmi, navrhne jednu zo žien 83-členného poslaneckého klubu. „S veľmi vysokou pravdepodobnosťou to bude veľmi elegantná dáma," povedal Fico.

Parlament má štyroch podpredsedov. Dvoch nominuje víťazná strana volieb Smer-SD a dvoch má navrhnúť opozícia. KDH nominuje na podpredsednícke kreslo predsedu strany Jána Figeľa. Druhého podpredsedu za opozíciu navrhli Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. Je ňou Erika Jurinová.

Boj o funkcie

Päť parlamentných opozičných strán sa v utorok do tretice pokúsi dohodnúť na tom, ako si rozdelia funkcionárske stoličky v parlamente. Jablkom sváru opozície zostáva miesto predsedu hospodárskeho výboru.

Opoziční lídri sa stretnú v utorok o druhej popoludní na parlamentnej pôde.

O predsedníctvo v hospodárskom výbore sa sporí KDH a SaS. Kresťanskí demokrati chcú, aby post obsadil podpredseda strany a štátny tajomník rezortu dopravy vo vláde Ivety Radičovej Ján Hudacký. Liberáli zasa presadzujú svojho podpredsedu a dosluhujúceho ministra hospodárstva Juraja Miškova.

Opozícia si uvedomuje dôležitosť dohody

Otvorenou otázkou zostáva aj stranícka príslušnosť šéfa výboru na kontrolu SIS, ktorú si nárokuje KDH a SDKÚ-DS. Na pretras sa môže dostať aj otázka, kto obsadí miesto viceguvernéra Národnej banky Slovenska, kto zasadne vo fiškálnej rade, respektíve ako rozdeliť šéfovské stoličky v Úrade pre verejné obstarávanie (ÚVO) či Najvyššom kontrolnom úrade (NKÚ).

Či tieto miesta opozícia skutočne dostane, zatiaľ nie je isté, keďže líder Smeru-SD Robert Fico pripúšťa aj ich obsadenie ľuďmi z prostredia mimo politiky, napríklad z tretieho sektora.

Opoziční politici svorne prízvukujú, že dohoda je potrebná, aby napokon za nich nerozhodoval v parlamente dominantný Smer-SD. Sociálni demokrati totiž vďaka 83 mandátom dokážu presadiť ľubovoľné personálne nominácie, a ak sa opozícia nedohodne, rozhodnú práve ich hlasy.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM