Podtatranské múzeum stále v rekonštrukcii: Z mesta poputuje 50 000 eur

Mesto Poprad vyčlenilo z rozpočtu mesta 50 000 eur na zhotovenie výstavného mobiliára novej expozície s názvom Poprad a okolie v zrkadle vekov.

Martin Sýkora
Ilustračný obrázok k článku Podtatranské múzeum stále v rekonštrukcii: Z mesta poputuje 50 000 eur
Zdroj: TASR

Popradu Prešov veľmi pomáha

Dotáciu schválili v stredu (30.8.) poslanci na zasadnutí mestského zastupiteľstva v Poprade. Múzeum je pre rekonštrukciu zatvorené od marca 2015. „Obstaranie hnuteľného majetku Podtatranským múzeom v Poprade prispeje k dôstojnej prezentácii historického dedičstva Popradu a podtatranského regiónu,“ povedal prednosta Mestského úradu v Poprade Róbert Bujalka. Schválenie dotácie mesta pre Podtatranské múzeum podporil aj poslanec Milan Baran, ktorý je zároveň aj krajským poslancom. „Prešovský samosprávny kraj urobil pre mesto množstvo dobrej práce. Mesto môže byť hrdé na kultúrne zariadenia Popradu,“ poznamenal Baran.

Podtatranské múzeum v Poprade, v tom čase pod názvom Karpatské múzeum v Poprade, sprístupnilo svoje zbierky verejnosti 6. augusta 1887. Postavené bolo na pozemkoch, ktoré daroval Dávid Husz. Rekonštrukcia múzea začala na jar 2015, pre ktorú je múzeum dodnes zatvorené a všetky aktivity sa realizujú len v pobočke v mestskej časti Spišská Sobota.

Foto: Peter Handzuš

Lákať bude kniežacia hrobka

Postupnou obnovou prešiel celý objekt múzea na Vajanského ulici, pôvodná historická budova i prístavba z 80. rokov. Múzeum má kompletne vymenené okná, strechu, komíny a fasádu. Na prístavbe múzea pribudla úplne nová nadstavba. Vytvorili sa tu priestory pre dokumentáciu, archiváciu, kultúrno-vzdelávacie aktivity a administratívnu časť. Prešovský samosprávny kraj ako zriaďovateľ múzea vyčlenil na kompletnú obnovu múzea 2,53 milióna eur. Najnovšie k ním krajskí poslanci schválili 112 500 eur na prípravu novej expozície, ku ktorej prispelo 50 000 eur aj mesto Poprad.

V interiéri sa okrem stavebných úprav pripravil aj priestor na novú expozíciu Kniežacej hrobky. Zriaďovateľ múzea očakáva, že táto expozícia si vyžiada ešte nemalé finančné prostriedky. Momentálne sa hrobka konzervuje, múzeum musí počkať na pokyn, kedy sa bude môcť pamiatka previezť do Popradu. Hrobka germánskeho kniežaťa bola v popradskej mestskej časti Matejovce objavená v roku 2005.

Zdroj: TASR