Webnoviny - Svet

Podvádzanie Pavla Pašku vykazuje známky babráctva, tvrdí SaS

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 24. apríla (WEBNOVINY) – Predseda parlamentu Pavol Paška sa pri riadení parlamentu podľa SaS dopustil podvodu, za ktorý ho chcú disciplinárne stíhať.

Podľa liberálov Paška sfalšoval termín doručenia novely zákona Obchodného zákonníka do parlamentu, aby ho mohol zaradiť do programu druhej schôdze parlamentu.

„Najnovšia skúsenosť nám potvrdzuje, že ten, kto podvádzal raz, bude podvádzať opäť,“ povedal v utorok na tlačovej besede predseda SaS Richard Sulík a poukázal na to, že Paška v minulosti svojvoľne zmenil čistopis zákona.

Týmto konaním Paška podľa Sulíka porušil zákon o rokovacom poriadku, čo je dôvodom na disciplinárne konanie. Návrh na disciplinárne stíhanie podá poslanec NR SR za SaS Martin Poliačik, ktorý je členom mandátového a imunitného výboru.

P. Paška „prestrelil“ termín o deň

„Došlo k vedomému porušeniu zákona a navyše toto falšovanie preukazuje značné známky babráctva,“ poznamenal Sulík.

Parlamentný web uvádza ako dátum doručenia novely 17. apríl, pričom pôvodne vykazoval 18. apríl. Práve o polnoci zo 17. na 18. apríla uplynul termín, do ktorého bolo potrebné predložiť návrhy zákonov tak, aby o nich mohol parlament rokovať už na 2. schôdzi.

Podľa Sulíka chyba nie je výsledkom náhody, pretože v priloženom stanovisku ministerstva financií je ako dátum uvedený 18. apríl.

Sulík je tiež presvedčený, že podvod neurobili Paškovi podriadení bez jeho vedomia. „Keď niekto vedome falšuje dátumy, tak vám garantujem, že o tom vie,“ podčiarkol Sulík.

Poslanec za SaS Martin Poliačik sa nazdáva, že Paška by niesol všetku zodpovednosť aj keby o chybe nevedel. „Zodpovednosť za konanie ľudí, ktorí sú pod ním, padá na jeho plecia.“

Predseda možno príde o jeden plat

Poliačik nešpecifikoval, aký trest považuje za primeraný, v prvom rade treba podľa neho potvrdiť, že sa falšovanie udialo. Poznamenal však, že jednou z možných sankcií je odobratie mesačného platu.

Poslanci za Smer-SD Maroš Kondrót a Andrej Kolesík chcú zmienenou novelou presadiť, aby o podávaní návrhov na zmenu regulovaných cien nerozhodovalo predstavenstvo, ale valné zhromaždenie regulovaného subjektu.

Znamenalo by to, že návrh na úpravu cien plynu v SPP by neschvaľovalo predstavenstvo, kde má väčšinu minoritný akcionár, ale valné zhromaždenie, ktoré ako väčšinový akcionár kontroluje štát.

Druhú schôdzu parlamentu Paška zvolal na stredu 2. mája o 13:00. Okrem Programového vyhlásenia vlády SR je na programe schôdze aj schvaľovanie trvalého eurovalu.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM