Webnoviny - Svet

Podvody sú všade, skomentoval škandál minister Lajčák

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 6. septembra (WEBNOVINY) – Podvod pri výstavbe športového areálu v Senci, pre ktorý musíme do Nórskych fondov vrátiť viac než 660-tisíc eur, podľa ministra zahraničných vecí a podpredsedu vlády Miroslava Lajčáka dobré meno Slovenska nepoškodil.

Štatistiky, ktoré ukazujú mieru pochybenia u krajín pri využívaní rôznych fondov, podľa Lajčáka dokazujú, že Slovensko sa nachádza v tej lepšej polovici.

„Každý takýto prípad je mrzutý, treba využívať vždy kontrolné mechanizmy, ale netreba ísť tak ďaleko a hovoriť o reputácii. Jednoducho niekde sa dejú chyby, všade sú nejakí ľudia, ktorí sa snažia tieto systémy zneužiť, ale ako som povedal, naša reputácia nestojí na tomto jednom prípade,“ povedal šéf diplomacie agentúre SITA.

Z jedného prípadu netreba podľa Lajčáka robiť ďalekosiahle závery, pretože podobné podvody sa vyskytujú v každej krajine EÚ, ktorá prijíma fondy.

Dramatizujúce Slovensko

„Dôležitý je trend, pomer a z tohto hľadiska my to na Slovensku dramatizujeme vo všeobecnosti, lebo z médií máme pocit, akoby sme boli najhoršia krajina, ale podľa štatistík patríme do tej lepšej polovice,“ uzavrel.

Island, Lichtenštajnsko a Nórsko žiadajú Slovensko, aby vrátilo 668 184 eur z Nórskych fondov, pretože pri ich čerpaní podvádzalo.

Finančný mechanizmus Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) a Nórske fondy spolufinancovali výstavbu viacúčelového športového areálu v Senci, ktorý otvorili ešte v roku 2009.

Problém pre „smiešnu“ sumu

Úrad vlády (ÚV) SR, ktorý je národným kontaktným bodom pre tieto finančné mechanizmy, projekt športového areálu v Senci kontroloval a potvrdil, že podvod sa stal. Tvrdí, že celý problém vznikol pre sumu 62-tisíc eur.

ŠK SFM Senec, realizátor projektu, predložil Úradu vlády SR bankový výpis, ktorý sa ukázal ako nepravdivý. Úrad boja proti korupcii poskytol Úradu vlády SR originálne bankové výpisy priamo z banky, v ktorej bol vedený projektový účet.

„Porovnaním týchto výpisov bolo zistené, že suma približne 62 000 eur, ktorá podľa výpisov predložených Úradu vlády SR bola prevedená na účet dodávateľa, bola v skutočnosti z projektového účtu vybratá v hotovosti,“ povedal agentúre SITA tlačový odbor úradu vlády.

Ten už pred mesiacom podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa v súvislosti s podozrením zo spáchania trestného činu podvodu, respektíve subvenčného podvodu a možného pozmeňovania výsledkov hospodárskej evidencie.

„Napriek tomu, že kontrola ÚV SR zistila problém len pri sume 62 000 eur (ostatné prostriedky boli podľa kontroly použité účelne), donorské krajiny na základe medzinárodných dohôd žiadajú vrátenie celej sumy,“ dodal tlačový odbor. Úrad vlády SR bude celú sumu 668 284 eur vrátane spoluúčasti štátu vo výške 118 000 eur vymáhať od prijímateľa, teda ŠK SFM Senec.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM