Kultúra

Pohodlne sa usaďte: Tieto filmové novinky pristáli na plátnach slovenských kín

Dvoch komiksových hrdinov, vianočnú komédiu i slovenský dokument venovaný hudobnej legende priniesol do kín tento týždeň.

Ilustračný obrázok k článku Pohodlne sa usaďte: Tieto filmové novinky pristáli na plátnach slovenských kín
Zdroj: pixabay

Fanúšikovia komiksoviek sa môžu tešiť na novinku Spider-Man: Paralelné svety. Animák, ktorý predstaví nie jedného, ale hneď niekoľko nových Spider-Manov, je na našich plátnach vo verzii so slovenskými titulkami aj so slovenským dabingom. V dabovanej verzii sa okrem známych slovenských hercov Mareka Majeského, Moniky Potokárovej, Dušana Cinkotu či Richarda Stankeho, predstavia napríklad aj raperi Strapo a Moloch, či online hviezdy Moma a PPPiter. Ako hlavný hrdina filmu, tínedžer Miles Morales, sa v slovenskej verzii predstaví Jakub Kroner, tvorca slovenského animovaného seriálu Lokal TV či úspešných snímok Lokalfilmis, Lóve a Bratislavafilm. Kroner bol zároveň režisérom slovenského dabingu. Hoci sa réžii dabingu bežne nevenuje, ako obrovský fanúšik Spider-Mana ponuku prijal.

Náš prehľad pokračuje pod videom!

Zdroj: YouTube.com

Od 13. decembra je v kinách aj Aquaman. Filmová adaptácia komiksu v réžii Jamesa Wana prináša akčné dobrodružstvo, ktoré sa odohráva v obrovskom podmorskom svete siedmich morí. V hlavnej úlohe sa predstaví herec Jason Momoa (Justice League, Hra o tróny). Film odhalí príbeh zrodu Aquamana, ktorý je spolovice človekom a spolovice Atlanťanom. Divákov vezme na cestu, ktorá odhalí nielen kým skutočne je, ale aj to, že sa narodil, aby sa stal hrdinom. Okrem Momou sa predstavia Amber Heard (Magic Mike XXL) v úlohe odvážnej bojovníčky, Aquamanovho spojenca na ceste za vlastnou minulosťou. Willem Dafoe (Čata, Spider-Man 2) hrá hrdinovho vychovávateľa Vulka. Patrick Wilson (V zajatí démonov) sa stane súčasným kráľom Atlantiku, Ormom. Akčná hviezda Dolph Lundgren sa predstaví ako Nereus, kráľ atlantického kmeňa Xebel. Viacnásobná držiteľka Oscara Nicole Kidman stelesňuje Aquamanovu matku, kráľovnú Atlannu.

Náš prehľad pokračuje pod videom!

Zdroj: YouTube.com

Vo francúzskej rodinnej komédii Vianoce a spol. (2017) sa v hlavnej úlohe predstaví sám režisér a herec Alain Chabat (Asterix a Obelix: Misia Kleopatra, RRRrrrr!!!), podporí ho medzi inými napríklad Audrey Tautou (Amélia z Montmartru), Pio Marmai (Víno nás spojuje) a Golshifteh Farahani (Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta, Paterson). Štedrý večer je už za rohom a nič nejde podľa plánu. 92 000 škriatkov v Santovej dielni na darčeky z ničoho nič ochorie. To je pre Santu veľká rana. Otázne je, kto pre deti z celého sveta pripraví darčeky pod stromček. Totálnu katastrofu musí Santa zachrániť neplánovaným výletom až na Zem, kde na neho číhajú nečakané prekážky, hlavne v podobe nič nechápajúcich ľudí. Po dobrodružnom lete v búrke pristane so svojím záprahom v Paríži a sánky zaparkuje neďaleko slávneho kabaretu Moulin Rouge, a potom konečne dôstojne vstúpi do lekárne so žiadosťou o potrebné lieky medzi nič netušiacich ľudí. Vtedy zistí, že jeho výprava nebude až taká jednoduchá.

Náš prehľad pokračuje pod videom!

Zdroj: YouTube.com

Do kín prišiel aj dokument Dežo Ursiny 70 z dielne režisérskeho tandemu Matej Beneš a Maroš Šlapeta. Koncert k 70. nedožitým narodeninám jedného zo zakladateľov slovenskej modernej rockovej hudby sa uskutočnil 4. októbra 2017. Zorganizoval ho Dežov syn Jakub Ursiny. Dramaturgia koncertu bola postavená tak, aby v troch blokoch predstavila široký a reprezentatívny prierez tvorbou výnimočného umelca. V prvom bloku zazneli skladby v úpravách pre sláčikové kvarteto v podaní Moyzesovho kvarteta. V druhom bloku sa predstavil pesničkový materiál z muzikálu Peter a Lucia na libreto Alty Vášovej, s textami Jána Štrassera. V treťom bloku koncertu zaznel prierez tvorby Deža Ursinyho, od najstarších piesní až po tie z posledného obdobia. Skladby boli interpretované mnohými mladými hudobníkmi (Dorota Nvotová, Kamil Mikulčík, Sisa Fehérová, Tomáš Sloboda, Vladislav Šarišský, Marian Slávka, Filip Hittrich, Valér Miko, Peter Bulík, Vlado Nosáľ, Lenka Molčányiová). Zaznejú napríklad Let’s make a summer (1965), Apple tree in winter (1973), Tisíc izieb (1986), Svitá (1981), Tvár v zrkadle (1990), Modrý vrch (1981), Príbeh (1994).

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie