Regióny Rôzne

Pohrabte sa vo viac ako 2 500 verejne prístupných digitalizátoch k dejinám Bratislavy

Verili by ste, že PamMap.sk ponúka už viac ako 2 500 verejne prístupných digitalizátov k dejinám Bratislavy?

Ilustračný obrázok k článku Pohrabte sa vo viac ako 2 500 verejne prístupných digitalizátoch k dejinám Bratislavy
2
Galéria
Zdroj: www.PamMap.sk

Pamäť mesta Bratislavy (PamMap) je projekt, ktorého cieľom je sprístupniť dejiny mesta odborníkom aj laikom v elektronickej podobe. Bratislava24.sk informovala Andrea Földváryová, vedúca Oddelenia vzťahov s verejnosťou Univerzity Komenského v Bratislave.

Dejiny mesta

Zámerom portálu (www.PamMap.sk), ktorý funguje v testovacej prevádzke, je združovať odborné texty s digitalizátmi rôznorodých historických prameňov k dejinám mesta – počnúc najstaršími hmotnými nálezmi cez staré písomnosti, novšie obrazové materiály typu pohľadníc a fotografií až po najnovšie audio a videospomienky pamätníkov na nedávne desaťročia.

Portál vznikol ako vedľajší produkt pri príprave 5-zväzkových dejín Bratislavy. „Pri príprave štvrtého a piateho zväzku sa nám nahromadilo veľa materiálu, ktorý sa do knihy nezmestí. Uvažovali sme preto, že vytvoríme špeciálne DVD nosiče. Od nich bol už len krôčik k myšlienke pamäťového portálu, ktorý na rozdiel od ,ukončeného‘ DVD je otvorený,“ informoval začiatkom roka autor projektu doc. Šedivý z Katedry archívnictva a pomocných vied historických FiF UK.

PamMap sa rozširuje

Verili by ste, že PamMap.sk ponúka už viac ako 2 500 verejne prístupných digitalizátov k dejinám Bratislavy? Na projekte okrem Univerzity Komenského spolupracujú už v pilotnej fáze Archív Pamiatkového úradu SR, Archív mesta Bratislavy a súkromní zberatelia. PamMap je určený širokej verejnosti, ale vďaka participácii historikov, pamiatkarov a ďalších odborníkov má ambíciu byť zároveň špecializovaným portálom s vedeckým využitím.

Nezabudnite, že do projektu sa môžu zapojiť nielen inštitúcie, ale aj súkromní zberatelia disponujúci často unikátnymi a doteraz nepublikovanými pamäťovými prameňmi.

Zdroj: bratislava.dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM