Zo Slovenska

Pohroma po búrke: Škola a obecný úrad sú bez strechy!

Obcou Papín v okrese Humenné sa v popoludňajších hodinách prehnal silný nárazový vietor s dažďom a krupobitím, ktorý spôsobil odtrhnutie strechy na obecnom úrade a základnej škole.

Ilustračný obrázok k článku Pohroma po búrke: Škola a obecný úrad sú bez strechy!
Zdroj: TASR

Strešná krytina skončila na elektrickom vedení a v časti rodinného dvora. „Okolo 15.30 h začalo pršať, prihnali sa mraky,“ uviedol starosta obce Papín Miroslav Lukáč. Krupobitie trvalo približne 15 minút.

"Strhlo nám celú strechu zo základnej školy, kolaudovaná bola v roku 2010,“ vysvetlil s tým, že len nedávno sa uskutočnila kompletná rekonštrukcia ško­ly.

Materiálne škody

Tá je podľa jeho slov momentálne prázdna. "Ale už sme za pomoci dobrovoľných hasičov a našich chlapov poprenášali techniku, hlavne počítačové učebne do telocvične, ktorá nebola poškodená, lebo tá je inak prikrytá, to je prístavba,“ povedal Lukáč. Hasiči čakali na príchod elektrikárov, ktorí museli vypnúť elektrinu, pretože vietor zlomil elektrický stĺp.

Čítajte aj: Počasie dá zabrať: Východ zasiahnu extrémne horúčavy, inde hrozia búrky a povodne

"Musíme strhnúť celú strechu a prikryť ju, aby sme zabránili ďalším škodám,“ vysvetlil starosta s tým, že chce na pokrytie zabezpečiť celtu, keďže počasie má byť nepriaznivé aj počas noci a vo štvrtok (14.7.).

Státisíce eur

"Takže nemôžeme to tak nechať,“ dodal s tým, že v súčasnosti ide hlavne o to, aby zabránili vzniku ďalších škôd. Starosta Papína uviedol, že je ťažké odhadovať škody, pretože nevie, čo všetko je vo vnútri školy poškodené.

Hovoril však o sume 200-tisíc až 250-tisíc eur. Na obecnom úrade bola strecha rekonštruovaná tiež, ale nie v takom rozsahu ako na základnej škole. "Ja si nepamätám za 14 rokov, čo som vo funkcii, žeby tu boli búrky takéto silné,“ dodal. Hasiči po príchode elektrikárov začali s odstraňovaním plechovej strechy na základnej škole, ktorá ostala visieť.

papin
7
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM