Webnoviny - Svet

Poistenci zlúčených poisťovní musia vrátiť preukaz

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 6. januára (WEBNOVINY) – Poistenci, ktorí sa v minulom roku rozhodli prepoistiť medzi dvomi zdravotnými poisťovňami, ktoré sa od začiatku tohto roku zlúčili, musia do 8. januára vrátiť svoje preukazy. Ak teda poistenec v roku 2009 prešiel medzi Všeobecnou a Spoločnou zdravotnou, alebo medzi Dôverou a Apollom, musí do poisťovne, z ktorej sa odhlásil, odovzdať preukaz poistenca, ako aj európsky preukaz zdravotného poistenia. Pre agentúru SITA to potvrdili hovorkyne oboch spojených poisťovní.

„Vychádzame z platnej legislatívy, ktorá hovorí, že preukazy sa musia vracať,“ uviedla hovorkyňa Dôvery Zuzana Horníková. Podobne reagovala aj hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej Petra Balážová. Zákon podľa nej hovorí jasne, že v prípade prepoistenia sa preukazy musia odovzdať starej poisťovni. Pôvodne sa pritom hovorilo, že v tomto prípade sa preukazy vracať nebudú. Takú informáciu poskytol agentúre SITA aj hovorca Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Milan Michalič. Podľa neho to totiž najprv hovorili aj samotné poisťovne.

V prípade nevrátenia preukazu pritom poistencom hrozia pokuty. Horná hranica sankcie za porušenie tejto povinnosti je 165 eur. Každý prípad však úrad pre dohľad posudzuje osobitne, pričom pokutu na hornej hranici ukladá iba za zneužitie preukazu. Vlani nevrátilo preukazy viac ako 18 tis. poistencov. Právoplatne uložených a aj uhradených bolo 63 pokút v celkovej výške 10 390 eur, v ostatných ešte beží správne konanie.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM