Zo Slovenska

Poisťovne vrátia na doplatkoch za lieky takmer dva milióny eur

Zdravotné poisťovne pošlú doplatky za lieky za tretí štvrťrok 2015 viac ako 120.600 poistencom. V rámci ochranného limitu im naspäť pôjdu takmer dva milióny eur. Poisťovne prvýkrát posielali doplatky s novou výškou ochranného limitu.

Ilustračný obrázok k článku Poisťovne vrátia na doplatkoch za lieky takmer dva milióny eur
Zdroj: TASR

Jeho rozšírenie je súčasťou druhého sociálneho balíčka kabinetu Roberta Fica (Smer-SD). Po novom sa týka výrazne širšej skupiny pacientov. Nehľadí sa už na výšku dôchodku, peniaze z doplatkov sa vracajú tiež za lieky pre deti do šesť rokov.

„Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) vráti približne 1,5 milióna eur asi 91.300 poisten­com,“ uviedla jej hovorkyňa Petra Balážová. Z celkového počtu poistencov, ktorí majú na vrátanie doplatku nárok, je vyše 13.700 detí do šesť rokov, 388 detí do šesť rokov so zdravotným postihnutím a približne 77.700 poberateľov starobného, invalidného dôchodku či držiteľov preukazu ZŤP.

Súkromná Dôvera vráti takmer 23.900 poistencom sumu 401.000 eur. „Doplatok pôjde naspäť asi 10.600 dôchodcom, 8300 držiteľom preukazu ZŤP, asi 4700 deťom do šesť rokov a 195 deťom do šesť rokov so zdravotným postihnutím,“ informoval PR špecialista Dôvery Matej Štepianský. Union zdravotná poisťovňa vráti sumu 87.300 eur približne 5400 poistencom. Z toho asi 3300 je dôchodcov a držiteľov ZŤP preukazu, takmer 2100 detí do šesť rokov a 71 detí do šesť rokov s preukazom ZŤP. Informovala o tom jej hovorkyňa Judita Smatanová.

Viacerým dôchodcom a ťažko zdravotne postihnutým vracajú poisťovne peniaze za lieky od roku 2011. Každý kvartál im pošlú naspäť doplatky, ktoré presiahnu ochranný limit. Ten sa u starobných dôchodcov po novom znížil zo 45 na 25 eur, u invalidných dôchodcov a držiteľov preukazu ZŤP z 30 na 25 eur. V prípade dôchodcov sa limit po novom týka všetkých bez ohľadu na výšku dôchodku. U detí je limit vo výške osem eur, nulový je u zdravotne ťažko postihnutých detí.

Ochranný limit sa vzťahuje na všetky lieky, ktorých úhradu čiastočne hradí poisťovňa. Treba však pamätať na to, že do limitu sa započítava doplatok za najlacnejšiu verziu lieku na trhu. Spôsob, ako sa finančné prostriedky za doplatky dostanú k pacientom, sa nemení. Pacienti pre to, aby získali peniaze, nemusia spraviť nič. Občania nemusia kontaktovať zdravotné poisťovne, tie im automaticky vrátia peniaze do 90 dní od skončenia kvartálu.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM