Webnoviny - Svet

Pojednávanie o spore medzi SPP a Levenom odročili

WEBNOVINY.SK

Foto: SPP – distribúcia, a.s. BRATISLAVA 3. júna (WEBNOVINY) – Bratislavský krajský súd odročil pojednávanie o spore medzi spoločnosťami Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) a Leven, a.s. Dôvodom odročenia bola neprítomnosť žalobcu, spoločnosti Leven. Zástupcovia firmy Leven sa ospravedlnili pre dočasnú práceneschopnosť. Krajský súd mal rozhodnúť o odvolaní firmy Leven, ktorá sa odvolala voči rozsudku bratislavského okresného súdu. Ten v máji minulého roka zamietol žalobu firmy Leven o určenie neplatnosti výpovede zmluvy o dodávke plynu zo strany SPP.

Spoločnosti Leven, ktorá sa zaoberá okrem iného aj výrobou tepla v Leviciach, sa už päť rokov darí odoberať zemný plyn od SPP takpovediac zadarmo. Ak by bratislavský krajský súd potvrdil rozhodnutie okresného súdu, predbežné opatrenie, na základe ktorého musí SPP dodávať plyn spoločnosti Leven aj napriek neuhrádzaniu faktúr, by sa stalo nevykonateľným Levická firma dlhuje SPP za dodávky plynu už približne 20 mil. eur.

Celý spor medzi spomínanými spoločnosťami sa začal kvôli zmluve z roku 2002. V tom čase podpisovali plynári s veľkoodberateľmi zmluvy na dobu neurčitú s fixnou cenou za plyn. Cenotvorba plynu bola vtedy regulovaná regulačným úradom a nezohľadňovala napríklad vývoj cien ropy či vykurovacích olejov na svetových trhoch. Postupne, ako sa zjemňovala regulácia cien plynu, začali plynárne s veľkými odberateľmi podpisovať nové zmluvy, v ktorých už boli zohľadnené aj tieto parametre. Leven však nové zmluvy s SPP odmietol podpísať, keďže nesúhlasil s novým spôsobom určovania ceny plynu zo strany Slovenského plynárenského priemyslu. Plynárom sa od roku 2005 nepodarilo odstaviť dodávky plynu pre levického výrobcu tepla aj napriek tomu, že ten odmieta platiť faktúry za dodaný plyn. Na základe predbežného opatrenia musia plynári firme Leven plyn dodávať naďalej.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM