Webnoviny - Svet

Pokaračuje súd s účtovníčkou, obvinenou zo sprenevery

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 20. septembra (WEBNOVINY) – Účtovníčka je obvinená zo sprenevery takmer 168-tisíc eur

Andrea K. čelí obžalobe zo sprenevery v kauze, ktorú pojednáva Okresný súd Bratislava 2. Podľa prokuratúry v rokoch 2005 a 2006 ako účtovníčka postupne vybrala z firemných účtov takmer 168-tisíc eur a peniaze nezaúčtovala, niektoré viedla ako fiktívnu pohľadávku firmy. V jednom prípade údajne uhradila fiktívnu faktúru, v inom zas faktúru, ktorá už bola zaplatená. Andrea K. obvinenia odmieta. Tvrdila, že bola pod nátlakom donútená podpísať notársku zápisnicu ako potvrdenie, že spôsobila firme škodu päť miliónov korún a zaväzuje sa ich zaplatiť.

Prvýkrát Andrea K. verejne prehovorila minulý rok 11. februára na súde v prípade, v ktorom čelili obžalobe podnikateľov syn Martin R. spolu s Róbertom J. a Rolandom Z. – medzičasom ich súd oslobodil. V tejto kauze bola obžaloba postavená tak, že účtovníčku pod hrozbou fyzického a psychického násilia donútili, aby podpísala spomínanú notársku zápisnicu o sprenevere 165,9 tisíca eur z firemného účtu. V prípade pôvodne figuroval aj Ladislav R. a jeho druhý syn, ale ich stíhanie polícia zastavila. Prípad je uzavretý.

Prokuratúra už v apríli 2008 zastavila ďalšie trestné stíhanie podnikateľa Ladislava R., v ktorom figuroval aj s advokátom Ernestom V. V tomto prípade najprv polícia dvojicu obvinila, že vydierala dvoch bratov, ktorí pre podnikateľa skupovali pozemky na Záhorí.V kauze Andrei K., bývalej účtovníčky vo firme podnikateľa Ladislava R., ktorá je obžalovaná zo sprenevery, dnes na súde vypovedala ďalšia účtovníčka.

Tá po obžalovanej preberala účtovnú agendu. „Preberanie trvalo dlhšie ako to zvykne prebiehať, stále mi neboli poskytnuté účtovné doklady. Slečna K. bola stále na PN-ke alebo dovolenke, keď sme ju o niečo žiadali, vždy sa to predlžovalo,“ povedala svedkyňa. Odhaduje, že prebratie agendy trvalo asi tri mesiace.

„Zistili sme, že je problém, až keď sme od nej chceli odovzdanie pokladnice,“ povedala svedkyňa. To, čo im odovzdala ako pokladnicu, teda príjmy a výdaje, podľa svedkyne nesedelo s dokladmi o bankových účtoch. „Veľa výberov z banky nebolo zaúčtovaných v pokladni,“ uviedla.

Neskôr kontrolou zistila, že tieto výbery boli „napárované“ na úhradu starých faktúr, niektoré boli aj tri roky staré. Keď urobili súpis bankových výberov, tak sa podľa svedkyne zistilo, že niečo nie je v poriadku. Proces pokračuje výsluchmi ďalších svedkov.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM