Webnoviny - Svet

Poklepú základný kameň cyklotrasy cez rieku Morava

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 24. septembra (WEBNOVINY) – Základný kameň cyklotrasy cez rieku Morava poklepe symbolicky v nedeľu minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda. Výstavba mosta medzi Devínskou Novou Vsou a Schlosshofom patrí k najväčším investičným projektom programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko 2007 až 2013 a je spolufinancovaný zo zdrojov Európskeho fondu pre regionálny rozvoj.

Dzurinda vidí zmysel mosta tak v praktickom prepojení občanov na oboch brehoch rieky Morava, ako aj v symbole budovania priateľských vzťahov medzi Slovenskom a Rakúskom. Tento cyklomost je podľa neho predzvesťou ďalších plánovaných mostných prepojení. Jedným z nich by mal byť oceľový most medzi Záhorskou Vsou a Angernom, ktorý bude postavený na svojej pôvodnej historickej trase.

V období Rakúsko-Uhorska spájalo brehy Moravského poľa a Záhoria 24 mostov, po páde železnej opony tam nezostal ani jeden. Most vytvára dobré predpoklady pre cezhraničnú spoluprácu v kultúre, cestovnom ruchu a ochrane životného prostredia. Otvorí cestu do lužných lesov chráneného Dunajského parku, do najväčšieho barokového zámku v Rakúsku Schlosshof a najrozsiahlejšej vidieckej šľachtickej rezidencie cisárovnej Márie Terézie. Na opačnom brehu možno na neďalekom sútoku Moravy a Dunaja navštíviť hrad Devín, významný pamätník slovenskej histórie.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM