Jakub Haršany Zo Slovenska

Pokochajte sa krásnym výhľadom. Z týchto miest dovidíte až za hranice Slovenska

Bratislava ako na dlani. Aj takýto pohľad sa vám naskytne z rozhľadní v okolí hlavného mesta. Výhľad z nich stojí za to.

Ilustračný obrázok k článku Pokochajte sa krásnym výhľadom. Z týchto miest dovidíte až za hranice Slovenska
10
Galéria

Pohľadom z výšky na nádherné scenérie okolitej krajiny a krásy prírody sa môžete kochať počas celého roka. Pozrite sa s nami na miesta, kde vás očarí výhľad, na ktorý len tak nezabudnete.

Pozorovateľňa vtáctva

Jedna netradičná rozhľadňa aktuálne vyrástla neďaleko Čunova na plytkom výbežku do Hrušovskej zdrže pri vodnom diele Gabčíkovo. Okrem toho, že sa z nej môžete pokochať krásami okolitej prírody, slúži na pozorovanie vtáctva na Dunaji.

Pozorovateľňa je vyrobená celá z dreva a tiahne sa do výšky približne 6 metrov. Na hornej plošine, ktorá má kapacitu 6 až 10 osôb, sa nachádzajú dve lavice a drevený pultík. Plošina sa nachádza nad úrovňou stromov, takže si z nej môžete vychutnať nerušený výhľad na celú zdrž Hrušov.

Uvidíte tu rôzne druhy vodného vtáctva, ktoré sa tu zhlukujú pred migráciou. Vašu pozornosť určite zaujme aj krásny výhľad na lode plávajúce Dunajom.

Výhľad z Rakúska

Kúsok od Bratislavy, ale za hranicami, sa k oblohe týči rozhľadňa Königswarte. Leží pri rakúskej obci Berg v nadmorskej výške 344 metrov. Rozhľadňa je vysoká 22 metrov a stojí tu od roku 2001. Na rovnomennom kopci Königswarte sa kráľovská rozhľadňa nachádzala už od čias Habsburgovcov, slúžila ako strategická pozorovateľňa kráľovských vojsk.

Ak sa chcete pokochať nádherným výhľadom, musíte najprv zdolať 120 schodov. Potom si už môžete len vychutnávať pohľad na Alpy s vrcholmi Schneeberg a Rax, Karpaty, Neziderské jazero či Národný park Donauauen.

Najideálnejším spôsobom, ako sa dostať na rozhľadňu, je z obce Berg, ktorá je 15 minút cesty autom z centra Bratislavy. Z Bergu sú to na kopec asi 2 kilometre, čo vám nezaberie viac ako pol hodinu.

Zdroj: YouTube.com

Rozhľadňa na Kamzíku

Nedávno vyrástla nová rozhľadňa aj pod Kamzíkom. Turistickú drevenú rozhľadňu na lúke Americké námestie oficiálne otvorili koncom septembra.

Rozhľadňa je postavená v nadmorskej výške 380 metrov a jedinečný výhľad na Bratislavu, hrad, Slavín či vodné dielo na Dunaji ponúka návštevníkom z výšky 15 metrov.

Výstup na rozhľadňu si môžete spojiť s nenáročnou túrou z Koliby. Ak sa vydáte po červenej značke, za pol hodinku ste pri rozhľadni. V jej okolí si môžete čas spríjemniť opekaním či rôznymi hrami.

Vrch Braunsberg

Ako už názov prezrádza, vrch Braunsberg sa nachádza za hranicami v Rakúsku, ale len 15 kilometrov od Bratislavy. Kopec sa rozprestiera pri obci Hainburg an der Donau a z tohto miesta je dostupný pešou túrou, ktorú zvládnu aj deti.

Cestou nahor si môžete spraviť malý piknik na viacerých posedeniach. Ak viete dobre po nemecky, môžete si po ceste prečítať informačné tabule, z ktorých sa dozviete niečo zaujímavé o miestnej flóre a faune.

Na vrchu Braunsberg stojí malá rozhľadňa, ktorá vás očarí predovšetkým krásnym výhľadom na mesto Hainburg a okolitú prírodu. V diaľke môžete vidieť aj Devínsku kobylu, hrad Devín, Cyklomost slobody či zámok Schloss Hof.

Rozhľadňa na Vápennej

Zaujímavým tipom na výstup k nebesiam by mohol byť aj vrchol Vápennej. Vápenná, pre mnohých známa aj ako Roštún, je s výškou 752 metrov nad morom tretím najvyšším vrchom Malých Karpát. Leží pri obci Sološnica, kam sa z Bratislavy dostanete autom za necelú hodinku smerom na Malacky.

Vrchol Vápennej je označený približne štvormetrovým stĺpom s malou vyhliadkovou plošinkou. Pri troche skromnosti sa na ňu zmestia traja ľudia. Nad rozhľadňou sa týči slovenský dvojkríž a veje národná vlajka.

Miesto je pomerne známe, takže sa môže stať, že pod rozhľadňou si chvíľku postojíte v rade. Čakať sa však oplatí. Pri dobrom počasí uvidíte vrchy Bielych Karpát, Tribeč, Považský Inovec aj vzdialené rakúske Alpy.

Rozhľadne v okolí Bratislavy
10
Galéria
Zdroj: Facebook
Zdroj: bratislava.dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM