Webnoviny - Svet

Pokoj v duši budú distribuovať v Poľsku

WEBNOVINY.SK

Aktéri filmu Pokoj v duši. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher BRATISLAVA 29. júna (WEBNOVINY) – Pokoj v duši budú distribuovať v Poľsku. Snímku v réžii Vladimíra Balka kúpila zástupkyňa poľskej distribučnej spoločnosti na prvom stretnutí zahraničných distribútorov na Slovensku v rámci podujatia 3 dni pre slovenský film. Justyna Troszczynska zo spoločnosti Vivarto má s distribúciou slovenských filmov u našich severných susedov niekoľko skúseností – do tamojších kín priniesla Muziku (2007), Nebo, peklo…zem (2009) a viacero českých filmov.

Štrnásť zástupcov a zástupkýň zo Slovinska, Maďarska, Česka, Španielska, Ruska, Švédska, Chorvátska, Rumunska, Francúzska a Poľska si v rámci podujatia počas Art Film Festu pozrelo sedem snímok: Slepé lásky (2008), Muzika (2007), Pokoj v duši (2009), Nebo, peklo…zem (2009), Nedodržaný sľub (2009), Ženy môjho muža (2009) a Tango s komármi (2008). K ďalšej kúpe síce nedošlo, no ako v pondelok informovala Marta Lamperová z organizujúcej spoločnosti Film Europe Agency, maďarská a slovinská televízia prejavili záujem kúpiť Nedodržaný sľub a Muziku, poľská televízia Nedodržaný sľub a švédsky distribútor dokumentárnu snímku Slepé lásky. Daniela Goroška z ruskej spoločnosti a-one films zaujala snímka Nebo, peklo… zem (2009), aj keď si nie je istý, či ho kúpi. Ak áno, neuvedie ho v kinách, ale len na DVD a v televízii. Dominique Welinski z francúzskej spoločnosti Noos, ktorá približne pred 15 rokmi distribuovala vo Francúzsku Krajinku Martina Šulíka si myslí, že snímky „sú dobre urobené, dobre režírované, dobre zahrané,“ a najmä zdôraznila slovenských hercov a herečky v hlavných úlohách. Podľa jej slov by sa mali slovenskí tvorcovia a tvorkyne zamerať na špecifické príbehy. „Ak sa budete snažiť robiť univerzálne príbehy, stratíte svoju dušu. To je môj názor,“ povedala pre agentúru SITA.

Pilotný projekt 3 dni pre slovenský film predstavil sedem slovenských filmov štrnástim distribútorom z desiatich krajín. „Dostali sme sa k tomu tak, že sme si už nejaký čas hovorili, či už SAPA, teda Slovenská asociácia producentov, Film Europe a Slovenský filmový ústav, že by bolo dobré, keby sme začali robiť akciu, ktorá sa v iných európskych krajinách odohráva a to priblížiť distribučnému zahraničnému prostrediu slovenské filmy, slovenskú kinematografiu,“ uviedla riaditeľka Film Europe Agency Marta Lamperová. „V prvom rade sme chceli európskych distribútorov, pretože majú k našej kinematografii najbližšie, aj regionálne sme to odčlenili, aby sme mali zástupcov aj zo západnej Európy, aj z východnej Európy. Snažili sme sa vybrať takých, ktorí už nejakým spôsobom región poznajú a nie je to pre nich úplne neznáme,“ popísala výber distribučných spoločností. Zástupcovia a zástupkyne zahraničných distribučných spoločností si nielen pozreli slovenské filmy, ale mali v showroome možnosť pustiť si DVD, ktoré poskytli producenti, a navyše dostali balíček filmov predstavujúcich prierez slovenskou kinematografiou od šesťdesiatych rokov. Organizačný tím do prehliadky vybral snímky z uplynulých dvoch rokov, filmy, „ktoré nejakým spôsobom zarezonovali nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí, ale aj také trošku menej známe“. Ako uviedla Marta Lamperová, mali „pozitívnu odozvu od mladých filmárov a potom od takých, ktorí na našom trhu fungujú už dlhé roky“. „Možno sme čakali trošku väčšiu odozvu, keďže prvýkrát v živote štrnásti distribútori zo zahraničia sú tu len preto, aby videli ich filmy,“ dodala. Pokračovanie projektu závisí od úspechu prvého ročníka, ale organizačný tím plánuje v akcii pokračovať každý rok. „Chceli by sme sem dotiahnuť viac a viac distribútorov, obmieňať ich,“ povedala Lamperová.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM