Webnoviny - Svet

Pokračuje proces v kauze vraždy Havasiho a Patasyho st.

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto SITA, APBRATISLAVA 31. januára (WEBNOVINY) – Na súd v kauze vraždy mužov spájaných s podsvetím Petra Havasiho s vodičom a Karola Patasyho staršieho prišli štyria z 13 predvolaných svedkov. Obžaloba tohto prípadu obsahuje aj dva únosy čínskych podnikateľov. Pred Okresným súdom Bratislava I sedia na lavici obžalovaných Marián G., Patrik V. a Ľubomír Ch. Jeho brat a spoluobžalovaný Michal Ch. sa na pojednávaní nezúčastňuje. Ako informoval hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak, ako prvý začal vypovedať muž, ktorý sa raz stretol s Havasim, lebo mal záujem o luxusné auto, ktoré používal.

Podľa obžaloby Marián G. vo februári 2004 za sľub zníženia fiktívneho dlhu nariadil dlhodobé sledovanie Petra Havasiho, údajného člena konkurenčnej skupiny podsvetia, tzv. sýkorovcov. Informácie odovzdával obžalovaný Patrik V., sledovanie robil Anton C. Havasi sa vozieval v Porsche Cayenne s vodičom Gejzom Vezsprémim. Havasiho s vodičom 6. júna 2004 v aute zastrelil samopalom neznámy páchateľ po tom, ako zastavili na zjazde z bratislavského Prístavného mosta pred kruhovým objazdom. Z okoloidúceho auta s odcudzeným evidenčným číslom dostal Havasi štyri rany do hlavy a hrudníka, vodiča zasiahli dve rany do krku a ramena.

Ďalšia vražda sa podľa prokuratúry podobne odohrala 12. januára 2005 pred vchodom do paneláka na Krásnohorskej ulici v bratislavskej Petržalke – obeťou bol Karol Patasy starší. Toho vraj dal sledovať Marián G. a napokon aj zastrelil samopalom Agram 2000. Maskovaný v parochni sa vrátil k vodičovi Antonovi C., ktorý ho tam priviezol – ten mal samopal hodiť do Dunaja, ale ukryl ho v lese. Policajtom neskôr ukázal, kde ho ukryl.

V treťom prípade Marián G. a Patrik V. podľa obžaloby naplánovali únos a bratia Ľubomír a Michal Ch. v polovici decembra 2004 na Popradskej ulici v Bratislave uniesli čínskeho obchodníka s textilom Wanga P. Jeho auto zablokovali vozidlom s červeným majákom a oblečení ako policajní kukláči predstierali policajnú akciu. Potom ho bili, mal zalepené oči a údajne sa mu vyhrážali odrezaním ruky, ak im nezaplatí dva milióny korún (66 387 €). Jeho sestra výkupné zaplatila v amerických dolároch a eurách.

Podľa obžaloby s podobným scenárom uniesli ďalšieho Číňana, ktorý podnikal na košickom Blšáku. Ozbrojení bratia prezlečení za policajtov zablokovaním auta uniesli 21. januára 2005 Ha Ngueyna N. Odviezli ho k Rožňave, bili ho a telefonicky žiadali od jeho manželky výkupné – opäť dva milióny korún (66 387 €). Keď zistili, že v okolí je polícia, dali sa na útek, ale chytili ich aj s Antonom C. Čínsky obchodník počas únosu utrpel ľahké poranenia. Dvoch obžalovaných stíhajú aj za nedovolené ozbrojovanie.

Proti skupine obžalovaných vypovedal v novembri chránený svedok obžaloby Anton C. Tvrdil, že s ľuďmi, ktorých označoval ako takáčovci, začal mať problémy po tom, ako mu Bytové družstvo Petržalka pridelilo priestor na podnikanie s potápačskými potrebami. Vraj sa ho snažili dotlačiť k plateniu za ochranu. Neskôr sa však Anton C. podľa svojej výpovede účelovo cez potápanie zblížil s obžalovaným Patrikom V. Prechodom na ich stranu sa vraj chcel vyhnúť problémom. Potom dostal ponuku, aby pre skupinu sledoval ľudí. Ako prvého mu dali sledovať Petra Havašiho prezývaného Havel. Anton C. uviedol, že na sledovaní sa podieľali aj Michal Ch. a jeho brat. Povedal, že s týmito dvoma potom uniesol čínskeho obchodníka, aby získal peniaze, ktoré od neho požadovala skupina ako údajný dlh. Po únose dostal podľa svojich slov pokyn na sledovanie Patasyho staršieho. Svedok hovoril aj o únose ďalšieho Číňana v Košiciach, opäť s obžalovanými bratmi. Pri tomto skutku sa im nepodarilo získať výkupné, chytili ich policajti. Vo výpovedi tvrdil, že pre skupinu skladoval aj zbrane. Myslel si, že aj jeho zabijú a zvažoval, že skupine dá peniaze, ujde do Egypta a bude tam viesť potápačské kurzy.

Obžalovaný Michal Ch. podľa znalca trpí duševnou chorobou – paranoidnou formou schizofrénie. Jeho prípadná účasť na hlavnom pojednávaní by mohla spôsobiť u neho relax choroby. Jeho brat Ľubomír Ch. priznal pred dvoma mesiacmi na súde iba podiel na únose čínskeho podnikateľa, pri ktorom ho chytili. Tvrdil, že zámer získať štatút chráneného svedka bol v minulosti jediným dôvodom, prečo najprv priznával väčší podiel svojej viny a vinu hádzal aj na spoluobžalovaných Mariána G. a Patrika V. Na tento postup ho údajne nahovorili policajti a chránený svedok Anton C., ktorý ho primal aj k únosu. Obžalovaný Marián G. vyhlásil, že skutky, ktoré sa mu kladú za vinu, nespáchal, Patasyho st. nepoznal. Obžalovaný Patrik V. vyhlásil na adresu chráneného svedka, že prekrúca skutočnosti. Boli kamaráti, ale pripisované skutky podľa vlastných slov so svedkom nespáchal.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM