Webnoviny - Svet

Polański si už svoj trest podľa advokátov odsedel

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 21. januára (WEBNOVINY) – Právni zástupcovia Romana Polańskeho argumentujú, že filmový režisér si nezaslúži žiadny ďalší trest, pretože v roku 1977 si podľa nariadenia súdu odsedel 42 dní, počas ktorých sa podrobil psychiatrickým testom, čo mal byť celý jeho trest. Práve tak totiž podľa nich znela dohoda so sudcom Laurenceom Rittenbandom. Píše sa v súdnych spisoch piatkového pojednávania, ktoré rozhodne o tom, či ho budú súdiť v jeho neprítomnosti. Režisér poľského pôvodu však z Los Angeles ušiel v predvečer oficiálneho vydania rozsudku v roku 1978, pretože sa domnieval, že dnes už zosnulý sudca Rittenband, dohodu nedodrží. Podľa jeho právnych zástupcov si však odsedel dostatočný čas a ten by mal stačiť ako jeho úplný trest. Navyše je Polański podľa ich slov aj proti svojmu vydaniu pretože dohoda Spojených štátov a Švajčiarska sa týka trestných činov, ktoré si odsúdení buď neodsedeli alebo by mali trvať aspoň šesť mesiacov. Švajčiarske úrady by mali o jeho vydaní rozhodnúť už čoskoro.

Lawrence Silver, právny zástupca obete 32 rokov starého prípadu týkajúceho sa sexuálneho zneužitia Romanom Polańskim je za to, aby režiséra odsúdili v jeho neprítomnosti na čas, ktorý si ešte neodsedel, kým čakal na proces. Navyše Silver obvinil štátnych zástupcov z porušovania Kalifornskej ústavy, keď jeho klientku Samanthu Geimer neinformovali o svojich plánoch požadovať Polańskeho vydanie do Spojených štátov.

Slávneho režiséra poľského pôvodu zatkli 26. septembra po prílete do Zürichu, kde si mal prevziať ocenenie na filmovom festivale. Švajčiarske orgány konali na základe informácií z USA, kde sa Polański vyhýba stíhaniu za pohlavný styk s 13-ročným dievčaťom, ktorého sa dopustil v roku 1977 v Los Angeles. V roku 2005 bol na neho vydaný medzinárodný zatykač.

SITA/Reuters/AP

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM