Správy Krimi

Policajné štatistiky: V lete zavinia vodiči pod vplyvom alkoholu každú siedmu nehodu

Muži zákona si posvietili na alkohol za volantom počas letných mesiacov. Pozrite si, aké štatistiky za posledné roky zverejnili.

Ilustračný obrázok k článku Policajné štatistiky: V lete zavinia vodiči pod vplyvom alkoholu každú siedmu nehodu
Zdroj: pixabay.com

Alkohol za volant nepatrí. Vie to snáď každý vodič, no počas dopravných kontrol sú každú chvíľu odhalení previnilci, ktorí porušia zákon. Smutným faktom je, že s alkoholom v krvi ohrozujú nielen seba, ale aj ostatných účastníkov cestnej premávky. Polícia sa na svojom profile na sociálnej sieti Facebook zamerala na zaujímavé štatistiky, ktoré sledujú obdobe v rokoch 2015 až 2017 a zameriavajú sa práve na alkohol za volantom.

Ako informovala polícia, počas celého roka tvoria dopravné nehody zavinené vodičmi motorových vozidiel pod vplyvom alkoholu asi 11% všetkých dopravných nehôd. “V prípade dopravných nehôd s tragickými následkami, ktoré zavinili vodiči motorových vozidiel pod vplyvom alkoholu, ide tak isto o cca 10% podiel z celkového počtu tragických dopravných nehôd,“ dodala polícia na facebooku.

Podľa zverejnených informácií sa počas mesiacov júl a august tieto podiely zvyšujú. Približne 14% všetkých dopravných nehôd tvoria udalosti, ktoré zavinili vodiči pod vplyvom alkoholu. “Počas celého roka zavinili títo vodiči v priemere každú deviatu nehodu, ale počas LTS (pozn.: letnej turistickej sezóny) to bola už každá siedma dopravná nehoda. Pri tragických dopravných nehodách ide o až o cca 16% to znamená, že kým počas celého roka majú na svedomí opití vodiči život každého desiateho človeka, tak počas LTS je to život každého šiesteho človeka,“ informujú muži zákona.

Zaujímavá je štatistika víkendových nehôd. Práve dva voľné dni na konci týždňa sú poriadne rizikové. Udeje sa počas nich až 42% všetkých dopravných nehôd zavinených vodičmi pod vplyvom alkoholu.

“Najmenej zodpovední sú mladí ľudia (18 – 29 rokov), ktorí spôsobujú až 40 % všetkých dopravných nehôd zavinených pod vplyvom alkoholu – či je leto alebo zima. Počas víkendov dokonca až takmer pod polovicu dopravných nehôd pod vplyvom alkoholu,“ informuje polícia. Podľa štatistík až 2/3 týchto nehôd spôsobia mladí v noci a nadránom medzi 0:00 až 8:00 hodinou.
“Bez rozdielu ročného obdobia najviac dopravných nehôd pod vplyvom alkoholu zavinia vodiči v Košickom, Prešovskom a Žilinskom kraji,“ pripája na záver polícia.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM