Rôzne Od vás

Poškodila polícia na internete podnikateľa? Príspevok bez vysvetlenia zmazala

Slovenská polícia spustila do prevádzky novú stránku na sociálnej sieti, prostredníctvom ktorej chce bojovať proti hoaxom a podvodom - Hoaxy a podvody - Polícia SR. Dobre mienený projekt však môže pri troche nedbanlivosti aj uškodiť. Stránka má aktuálne viac ako 10-tisíc fanúšikov.

Ilustračný obrázok k článku Poškodila polícia na internete podnikateľa? Príspevok bez vysvetlenia zmazala
Zdroj: Facebook.com/Polícia Slovenskej republiky

Začiatkom novembra polícia prostredníctvom tejto stránky informovala o spoločnosti noanekupto.sk. V príspevku muži zákona písali: “Stránka noanekupto.sk (www.facebook.com/noanekuptosk) požaduje od záujemcov o osobné automobily, ktoré má v ponuke, finančnú zálohu bez akéhokoľvej potvrdenia alebo zmluvy.” Zároveň prostredníctvom stránky Hoaxy a podvody – Polícia SR vydala odporúčanie: “Polícia Slovenskej republiky neodporúča, aby ste na ne pristupovali. V prípade zaslania financií bez potvrdenia/zmluvy je takmer nulová šanca, že sa niekedy k nim dostanete naspäť. Nehovoriac o samotnom “produkte”.”

V čase publikovania tohto príspevku políciou sme uverejnili článok s názvom “Polícia upozorňuje: Stránka požaduje finančnú zálohu za ponúkané automobily”. Článok vyvolal ohlas medzi čitateľmi. Už o niekoľko dní nás však kontaktoval Jozef Vilček, ktorý stojí za noanekupto.sk. Medzičasom bol príspevok polície na stránke Hoaxy a podvody – Polícia SR o noanekupto.sk odstránený bez akéhokoľvek vysvetlenia. Jozef Vilček tvrdí, že ho nikto nekontaktoval so žiadosťou o overenie publikovaných informácií. Ako nám v mailovej komunikácii potvrdil, správcu stránky požiadal o publikovanie ospravedlňujúceho príspevku, neúspešne. Jozef Vilček tak podal trestné oznámenie pre poškodzovanie dobrého mena.

S otázkami sme sa preto obrátili aj na Prezídium Policajného zboru SR. K celej veci nám poskytli vyjadrenie. “Prostredníctvom facebooku Hoaxy a podvody – Polícia SR, sme prijali podnet od občana, v ktorom píše o podozrivých praktikách internetovej stránky, vec sme odstúpili na preverenie na Úrad kriminálnej polície,” píše sa v stanovisku oddelenia komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru.

Niekomu sa pravdepodobne nepáčila podmienka zálohovej platby, preto sa obrátil na internetovú stránku polície. ”Doteraz neexistuje jediný prípad, kedy by zálohová platba nebola vrátená po tom ako o to potencionálny zákazník požiadal,” vraví Jozef Vilček. Ako dôkaz nám poslal aj snímky obrazovky komunikácie s klientmi. Z poskytnutých materiálov vyplýva, že J. Vilček udržiava komunikáciu so svojimi klientmi, pričom sa dotazuje aj na potvrdenie spätného prijatia zálohy.

Téme sa venovala aj televízia Markíza, pre ktorú sa vyjadril aj jeden z právnikov. ”Aby bolo možné hovoriť o tom, že sa naozaj jedná o podvodníka, , je nutné urobiť opatrenia alebo zistenia a získať nejaké dôkazy,” povedal právnik pre tvnoviny.sk.

Vzniknutá situácia redakciu mrzí a pánovi Jozefovi Vilčekovi sa touto cestou ospravedlňujeme. Za problém však v tomto prípade zodpovedá správca stránky Hoaxy a podvody – Polícia SR, ktorá je projektom slovenskej polície.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM