Webnoviny - Svet

POLÍCIA: Na Rožňavskej boli štyri hliadky

WEBNOVINY.SK

Bez názvuFoto: SITA

BRATISLAVA 10. januára (WEBNOVINY) – Desať minút pred polnocou, keď do posledného kamiónu v kolóne ne Rožňavskej ulici v Bratislave narazilo auto, boli na mieste štyri policajné hliadky. „Monitorovali situáciu a zabezpečovali odklon dopravy na Vajnorskú ulicu,“ povedal pre agentúru SITA bratislavský policajný hovorca František Peczár. Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) dnes vyzvala políciu, aby zo všetkých strán zabezpečila kolónu kamionistov, ktorí od štvrtka na protest proti podmienkam elektronického mýta blokujú Rožňavskú ulicu v Bratislave.

UNAS označila sobotňajšiu nehodu za „provokáciu“. Z nevysvetliteľných dôvodov tam osobné auto Škoda Octavia s bratislavským evidenčným číslom narazilo do odstaveného návesu kamióna, ktorý bol súčasťou blokujúcej kolóny. „Máme preukázateľné dôkazy, že tesne pred incidentom polícia dohliadala na situáciu a dianie na Rožňavskej ceste, pričom koniec kolóny bol označený dopravnými kužeľmi. V čase nehody však zo záhadných príčin na danom mieste nebola ani polícia a ani dopravné značenie,“ konštatuje UNAS. Podľa nich je zaujímavé, že začiatok kolóny v opačnom smere na Galvaniho je označený policajnou páskou, dopravnými kužeľmi a zabezpečený samotnou policajnou hliadkou, no v čase nehody tomu na konci kolóny smerom na D1 tak nebolo.

Podľa Peczára policajti na danom úseku nezabezpečujú cestné prekážky, ale plynulosť a bezpečnosť cestnej premávky. „Cestné prekážky má zabezpečiť alebo označiť magistrát hlavného mesta, čo je v tomto prípade prevádzkovateľ komunikácie,“ argumentuje policajný hovorca. Dodal, že v sobotu nešlo o dopravnú nehodu, ale o škodovú udalosť. To znamená, že majiteľ motorového vozidla, ktorý narazil do kamióna, nemusel volať policajtov, lebo škoda nepresiahla 5 000 eur. Polícia v noci sprejazdnila ľavý jazdný pruh Rožňavskej ulice. „To, že vodič nedával pozor a nejakým spôsobom narazil do toho kamiónu, už nie je našou vecou,“ dodal Peczár.

Kolóna nespokojných autodopravcov prechádzala štvrtok Rožňavskou ulicou v Bratislave, keď ju polícia zastavila a na tomto mieste zostáva doposiaľ. Zástupcovia malých a stredných dopravcov zakladajúci Úniu autodopravcov Slovenska žiadajú pozastaviť realizáciu mýtneho systému až do prepracovania mapy spoplatnených ciest prvej triedy len na nevyhnutné úseky a označenie všetkých spoplatnených úsekov informačnou tabuľou. Okrem toho chcú zníženie spotrebnej dane z motorových palív na priemernú úroveň okolitých krajín či výrazné zníženie cestnej dane ako kompenzácie za zavedenie elektronického mýta. Premiér Robert Fico zástupcov UNAS v piatok neprijal pre pracovnú zaneprázdnenosť. Pod podmienkou, že ukončia svoje protestné aktivity, im ponúkol pondelkové stretnutie. Aj keď blokáda v Bratislave trvá, ako prejav dobrej vôle prerušili autodopravcovia protestné akcie v ostatných mestách. Či ich Fico napokon prijme, povie dnes v diskusnej relácii STV O päť minút dvanásť.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM