Webnoviny - Svet

Polícia obvinila exprimátora Ďurkovského v kauze PKO

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 10. apríla (WEBNOVINY) – Polícia obvinila bývalého primátora Bratislavy Andreja Ďurkovského v súvislosti s kauzou búrania bratislavského PKO.

Informoval o tom portál Aktualne.sk. Ďurkovský čelí obvineniu z trestného činu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku.

Obvinenie prichádza po tom, ako bývalého primátora a politika nechráni imunita. Policajné prezídium informáciu oficiálne nepotvrdilo.

Polícia začala trestné stíhanie pre trestný čin porušenia povinností pri správe cudzieho majetku v kauze predaja pozemkov pod PKO už skôr. Dvakrát boli podané aj žiadosti o zbavenie Ďurkovského imunity, tie boli však zamietnuté.

Búraním budov PKO sa zaoberal Úrad boja proti korupcii. Kauza sa začala v roku 2005, keď zastupiteľstvo Bratislavy odsúhlasilo predaj pozemkov pod PKO investorovi. Na sklonku druhého volebného obdobia bývalý primátor hlavného mesta Ďurkovský pod tlakom verejnosti chcel pozemky od investora odkúpiť, ten však požadoval cenu pre mesto neprijateľnú a výrazne vyššiu ako tú, za ktorú pozemky od mesta kúpil.

Po nástupe nového primátora Milana Ftáčnika hlavné mesto vyzvalo investora k vráteniu budov PKO do správy mesta na základe právnej analýzy, ktorá sa zaoberala postupom Ďurkovského. Podľa magistrátu išiel Ďurkovský nad rámec svojich zákonných kompetencií a k podpisu dohody s investorom o spolupráci pri búraní a k vydaniu PKO na jeho búranie bol potrebný súhlas mestského zastupiteľstva.

Ten bývalý primátor nemal. Zmluvu o spolupráci s investorom ako aj zmluvu o búraní považuje mesto za neplatné, rovnako za neplatné považuje aj vydanie budovy do rúk developera.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM