Webnoviny - Svet

Polícia zastavila trestné stíhanie voči strane 99%

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 9. júna (WEBNOVINY) – Polícia zastavila trestné stíhanie v kauze údajného falšovania podpisov pre registráciu hnutia 99 percent, pretože predmetný skutok nie je trestným činom.

Vyplýva to z policajného uznesenia, ktoré agentúre SITA poskytol Karol Zvolský z tlačového servisu hnutia 99 percent.

Trestné konanie bolo zastavené 14. mája, teda v ten istý deň, ako bývalý policajný prezident Jaroslav Spišiak odišiel z polície.

V rozhodnutí sa píše, že svedkyňa Zuzana Huttová vypovedala o stretnutí na diskotéke, kde jej dvaja mladí muži ponúkli 1 500 eur, ak im dodá 1 500 podpisov ľudí, ktorí súhlasia so vznikom hnutia 99 percent.

Podľa Huttovej muži podotkli, že údaje si môže vymyslieť.

Za podpisy odmeny neboli

Huttová podľa jej vlastných slov napokon dostala len tisíc eur, pričom sa jej muži vyhrážali, že ak niekomu o dohode povie, môžu zariadiť, aby išla do väzenia a jej dcéru vzali do detského domova.

Ďalej sa píše, že viacerí vypočutí svedkovia, ktorých meno sa objavilo na podpisových hárkoch, policajtom povedali, že údaje o ich osobe a podpis nezodpovedá skutočnosti. Ďalší potvrdili, že údaje o nich sú správne a podpis je autentický.

Senický vyšetrovateľ usúdil, že na trestné stíhanie nie je dôvod, keďže štatutárni zástupcovia hnutia 99 percent podľa vlastných slov nikomu žiadnu odmenu za podpisy nevyplatili, ani v prípade dodania falšovaných podpisov teda nemohli byť poškodení.

Svedkyňa bola pochybná

„V posudzovanom konaní teda absentuje materiálny znak prečinu podvodu,“ píše s dodatkom, že prípadné vydieranie Huttovej sa posudzuje v samostatnom konaní.

Zastavenie trestného stíhania hnutie 99 percent interpretuje ako dôkaz, že zber podpisov bol čistý, hnutie je riadne zaregistrované, celoslovenská policajná akcia zameraná na kontrolu pravosti podpisov bola protiprávna, bývalý policajný prezident Jaroslav Spišiak na 99 percent útočil z politických motívov a vyšetrovanie bolo založené na „pochybnom príbehu pochybnej svedkyne“.

Samotná polícia tieto tvrdenia hnutia komentovať nechce. „Do vznesenia obvinenia konkrétnym osobám, zastavenia, prerušenia, prípadne ukončenia vyšetrovania nie je možné k prípadu poskytovať bližšie informácie,“ napísala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru SR Denisa Baloghová.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM