Webnoviny - Svet

Políciou preverené podpisy za vznik hnutia 99% sú neplatné

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 29. februára (WEBNOVINY) – Polícia v stredu začala trestné stíhanie vo veci podvodu pri získavaní podpisov na hárky pod petíciou za vznik hnutia 99 percent – občiansky hlas. Ako poškodená je v tomto strana 99 percent a to tým, že ju niekto uviedol do omylu tým, že pre nich získali fiktívne podpisy, uviedol prezident PZ SR Jaroslav Spišiak.

„Za to by nám mali byť vďační,“ zdôraznil. Spišiak dodal, že doterajším preverovaním sa zistilo, že boli zneužívané údaje občanov SR, vôbec nevedeli o tom, že ich podpis je na hárku a súhlasia so vznikom subjektu. Koľko bolo pravých a koľko sfalšovaných polícia prezradí, až keď to bude uzavreté. Podľa Spišiaka by sa malo vyšetrovanie skončiť ešte do volieb. „Na 70 percent sme hotoví,“ dodal s tým, že preverujú všetky podpisy na hárkoch.

Všetky preverené hárky sú falošné

Podnet, podľa ktorého došlo k sfalšovaniu údajov na zozname osôb, ktoré sympatizujú so vznikom 99 percent, bol podaný 13. februára 2012. Polícia ho začala preverovať a zistila, že zrejme je to pravda. Podnet bol doplnený notársky overeným písomným vyjadrením osoby, ktorá odovzdala sfalšované hárky.

Okrem iného tam "zberač"podľa Spišiaka napísal, ako postupoval pri získavaní údajov. Keď došiel na to, že koná v rozpore so zákonom, pýtal sa v centrále hnutia. Podľa Spišiaka mal byť upokojený s tým, že v hnutí majú známosti na polícii a SIS a všetko bude v poriadku. Keď spomínaná osoba zistila, čo urobila, informovala toho, koho chcela, okrem iného Ministerstvo vnútra SR.

Polícia pri preverovaní náhodne vybrala mená z hárkov označených ako sfalšované a zistila, že všetky sú falošné. „Podnet sa potvrdil,“ dodal Spišiak. Potom vybrali väčšiu vzorku, podľa prezidenta PZ zhruba dvesto mien, preverili ich v evidenciách a zistili, že všetky sú falošné. Následne vybrali náhodne mená aj z iných hárkov, než boli v podnete a aj tie boli falošné, dodal Spišiak.

Medzi osobami, ktoré mali súhlasiť so vznikom strany, boli i mŕtvi, či údaje pochádzali z občianskych preukazov, ktoré boli v minulosti skartované. Na otázku, prečo polícia koná tak rýchlo a masívne, Spišiak povedal, že je to preto, aby v čo najkratšom čase mohli povedať verejnosti, či politická strana bola zaregistrovaná v súlade so zákonom a má 10-tisíc platných podpisov a môže sa zúčastniť na voľbách.

Políciu podľa Petra Vačoka zneužili

Slovenská polícia je v rámci masívnej policajnej akcie podľa predstaviteľov strany 99 percent – občiansky hlas zneužitá. Na dnešnej tlačovej besede v Bratislave to povedal člen strany Peter Vačok. „Za posledných pár dní sa po celom Slovensku rozbehla masívna policajná akcia, do ktorej bola podľa našich informácií zapojená takmer tisícka policajtov,“ informoval predseda strany Ivan Weiss.

Podľa jeho slov je úlohou policajtov komunikovať s občanmi Slovenska, ktorým od rána do večera klopú na dvere a zastrašujú ich vyjadreniami, ktoré jasne poukazujú na to, že cieľom je dostať vopred plánovanú odpoveď.

Polícia v týchto dňoch overuje podpisy pod petíciou za založenie strany 99 percent – občiansky hlas, pričom ich postup preverovania podľa Vačoka odporuje zákonu.

Pavlovi Pavlíkovi to pripomína komunistické praktiky

Podľa Weissa ide o bezprecedentné používanie polície na to, aby sa dosiahlo niečo, čo pri volebných urnách už nebude možné dosiahnuť – zmena.

„Celá situácia je nátlakom na občanov, čo mi pripomína komunistické praktiky, pričom policajti vyvolávajú atmosféru strachu,“ povedal člen strany 99 percent – občiansky hlas Pavol Pavlík. Podľa neho sme ako v policajnom štáte, keď ide o masívne a veľmi neštandardné nasadenie policajtov.

Na tlačovej besede sa zúčastnili štyria občania, ktorí sa s nátlakom policajtov priamo stretli a celá situácia bola podľa ich slov veľmi nepríjemná. Strana legitímne zozbierala 15-tisíc podpisov, ktoré odovzdala ministerstvu vnútra, ktoré ich preverilo a zaregistrovalo stranu do volieb.

„Urobili sme len to, čo zákon vyžaduje, ak však bude potrebné, môže sa urobiť grafologická analýza všetkých podpisov,“ povedal Weiss. Zdôraznil však, že im ide len o to, aby polícia ich priaznivcov pred voľbami nezastrašovala.

Podnet podali zástupcovia mládežníckej organizácie SDKÚ-DS

Kancelárii ministra vnútra bol 13. februára doručený podnet na preverenie podpisových hárkov politickej strany 99% – občiansky hlas.

„Keďže z podnetu vyplývajú podozrenia z porušenia zákona, zložky ministerstva vnútra ich začali preverovať,“ informoval agentúru SITA hovorca rezortu vnútra Gábor Grendel. Ako dodal, na ministerstvo prišiel iba jeden podnet, ktorý podali zástupcovia mládežníckej organizácie SDKÚ-DS Nová generácia. „Nová Generácia oceňuje prístup polície SR k preverovaniu podpisov strany 99 %-občiansky hlas,“ uviedol člen združenia a poslanec NR SR za SDKÚ-DS Peter Markovič vo vyhlásení, ktoré agentúre SITA poskytol.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM