Webnoviny - Svet

Politológ: Sulík môže doplatiť na svoju neskúsenosť

WEBNOVINY.SK

ODPORÚČAME:

SaS definitívne vraví eurovalu nie

Premiérka spojí hlasovanie o eurovale s dôverou vláde

Euroval môže znamenať rozpad koalície, tvrdí Figeľ BRATISLAVA 20. septembra (WEBNOVINY) – Otázka súhlasu alebo nesúhlasu s eurovalom je prvou zásadnou otázkou, ktorá je hodná spojenia s hlasovaním o dôvere vláde.

Agentúre SITA to povedal politológ Michal Horský v reakcii na tvrdenie podpredsedu SDKÚ-DS Ivana Mikoša, že premiérka Iveta Radičová informovala koalíciu o spojení hlasovania o eurovale s hlasovaním o dôvere vlády, ak SaS nezmení svoj odmietavý postoj voči stabilizačnému mechanizmu EÚ.

Podľa Horského môže líder SaS Richard Sulík v takej situácii doplatiť na svoju politickú neskúsenosť. „Tá ho viedla k intenzívnej argumentácii v neprospech eurovalu, takže jeho prípadný ústup nie je možný, ak nechce poznačiť dôveryhodnosť jeho strany,“ poznamenal Horský.

Predpokladá, že prevažná časť strany bude hlasovať za euroval, no Sulík nie. „Poslanci za SaS si budú musieť uvážiť, že nehlasovanie za euroval je v tomto prípade celkom iste koniec tejto vládnej koalície,“ dodal Horský.

Politológ Samuel Abrahám upozorňuje, že spojené hlasovanie je dilemou aj pre Smer-SD, ktorý euroval dlhodobo podporuje. „Pre Smer je to pasca. Ak by nehlasovali za euroval, boli by vnímaní ako ľudia, ktorí odmietli túto európsku iniciatívu, ale zároveň by sa im nesplnila túžba, a to je pád vlády,“ konštatuje Abrahám.

Dodáva, že ficovci si pred svojimi zahraničnými partnermi nemôžu dovoliť zahlasovať proti eurovalu. Podľa Horského Smer sa s najväčšou pravdepodobnosťou na hlasovaní nezúčastní. „Nepredpokladám, že by v tejto situácii hlasovala akákoľvek strana, ani strana Marťanov na Slovensku,“ poznamenal Horský.

Podľa Abraháma bude osud koalície závislý od ochoty Sulíka urobiť kompromis. „SaS môže povedať, že sme proti eurovalu, ale zahlasujeme za to s upchatým nosom, len aby prežila vláda, ale v princípe sme proti. Zostane vlk sýty, aj ovca celá,“ nazdáva sa Abrahám.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM