Webnoviny - Svet

Polovica poslancov nevie, kde je sever, tvrdí Galko z SaS

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 16. mája (WEBNOVINY) – Strana Most-Híd nepodporí zníženie počtu poslancov Národnej rady SR zo 150 na 100, ako to navrhuje SaS, pretože to považuje za populistické gesto.

Poslanec za Most-Híd Andrej Hrnčiar vo svojom parlamentnom vystúpení k tomuto návrhu pripustil, že za návrh by hlasoval jedine v prípade, ak by sa zároveň zmenil politický systém tak, aby mal každý región v parlamente svojho zástupcu.

Argumenty SaS nestačia

Hrnčiar kritizoval, že SaS okresanie parlamentu dôvodí predovšetkým ekonomickými úsporami, to však podľa neho nemôže byť kľúčovým argumentom. „Demokracia je najdrahší politický systém,“ zdôraznil. Liberálov sa pýtal, prečo nechcú znížiť počet členov mestských a obecných zastupiteľstiev. Podotkol, že by bola istá disproporcia, ak by malo Slovensko 100 poslancov, Žilinský samosprávny kraj 57 a mesto Martin, kde je Hrnčiar primátorom, 31.

Za tieto slová sa na Hrnčiara zosypala spŕška kritiky z lavíc poslancov za SaS. Predseda SaS Richard Sulík považoval za nemiestne, aby ak niekto presadzovanie vôle takmer milióna voličov označí za populizmus. Za zníženie počtu poslancov totiž v roku 2010 v referende hlasovalo 926-tisíc voličov. „Ak tým pán poslanec Hrnčiar pohŕda, je to jeho svedectvo,“ pridal sa Sulíkov kolega z klubu Peter Osuský.

Podľa Galka je polovica poslancov do počtu

Ďalší z členov SaS Ľubomír Galko sa nazdáva, že až polovica poslancov je v parlamente len do počtu, nevedia kde je sever a ich jedinou agendou je stláčanie tlačidiel. „Považujem za absolútnu drzosť, keď vôľu takmer milióna občanov označíte za prázdne politické gesto,“ zaznelo vzápätí z úst Lucie Nicholsonovej, rovnako z klubu

Kritické slová prerušil až Gábor Gál (Most-Híd). „Vitaj v slovenskej opozícii, to je názorná ukážka, ako to funguje a ako to fungovalo aj vo vládnej koalícii,“ oslovil Hrnčiara.

Novele Ústavy SR vyčítal, že ju SaS predložila do parlamentu bez konzultácií, príliš nedôveruje ani výpočtom, podľa ktorých by zmenou štát ročne ušetril 3,6 milióna eur. „Keď si spomeniem, ako sme znižovali platy poslancov podľa vzorca pána poslanca Sulíka, tak bože nás ochraňuj.“ O ústavnej zmene bude parlament hlasovať ešte dnes.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM