Webnoviny - Svet

POĽSKO: Vydanie Polańského do cudziny je vylúčené

WEBNOVINY.SK

Foto: BRATISLAVA 16. júla (WEBNOVINY) – Poľské úrady sa rozhodli odmietnuť žiadosti o vydanie Romana Polańského, režisér sa tak na území Poľska môže cítiť bezpečne. „Vydanie Romana Polańského do inej krajiny je vylúčené,“ uviedol poľský prokurátor a dodal, že obvinenia pochádzajú z roku 1977, preto prekračujú poľský štatút týkajúci sa takýchto prípadov. Americké úrady uviedli, že prepustenie Polańského bolo zo strany Švajčiarska „porušením dohody“ a prisľúbili, že sa budú o „spravodlivosť“ usilovať aj naďalej.

Sexuálny škandál so znásilnením vtedy neplnoletého dievčaťa vypukol v marci 1977 – po druhom stretnutí, na ktorom mal vtedy 43-ročný Polański 13-ročnú Geimer fotografovať pre francúzske vydanie časopisu Vogue. Po prvý raz sa za účelom fotografovania stretli vo februári, vtedy vraj režisér dievča požiadal, aby mu pózovalo „hore bez“. Znásilnenie sa údajne odohralo na druhej schôdzke. Polańského obvinili zo znásilnenia s využitím drog, perverzity, sodomie, obscénneho a lascívneho správania sa voči dieťaťu mladšiemu ako 14 rokov a podávania zakázanej látky mladistvej. Všetky obvinenia neskôr stiahli, keď priznal, že mal s mladistvou pohlavný styk a so sudcom uzavrel dohodu o vine a treste. Sudca ho predtým, ako rozhodol o dĺžke trestu, poslal na 90-dňové psychiatrické pozorovanie. Odtiaľ ho po 42 dňoch prepustili a USA opustil 1. februára 1978. Usadil sa vo Francúzsku, kde bol mimo dosahu americkej justície. Po vyše 32 rokoch ho zatkli 26. septembra 2009 po prílete do Zürichu, kde si mal prevziať ocenenie na filmovom festivale. USA následne požiadali o jeho vydanie. Švajčiarsko oznámilo, že žiadosti nevyhovelo a Romana Polańského prepustili z domáceho väzenia.

Začiatkom budúceho roka plánuje režisér začať s nakrúcaním adaptácie divadelnej hry Boh masakra. Na projekte s ním od roku 2009 spolupracuje autorka hry Yasmina Reza. Scenár písali spoločne aj počas jeho domáceho väzenia.

SITA/AFP

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM