Webnoviny - Svet

Pomalšie zmeny zamestnanosti ovplyvňujú odpracované hodiny

WEBNOVINY.SK

Foto: Corcom.skBRATISLAVA 16. decembra (WEBNOVINY) – Slovensko patrilo v krízovom roku 2009 v rámci Európskej únie medzi krajiny s najväčším poklesom odpracovaných hodín v ekonomike. Vyplýva to z analýzy Inštitútu finančnej politiky (IFP) Ministerstva financií SR, podľa ktorej práve tento faktor do značnej miery ovplyvňuje oneskorené reakcie zamestnanosti na výkyvy v hospodárstve. „Regulácia pracovného času zo strany zamestnávateľov pomáha ekonomike lepšie absorbovať dopytové šoky,“ konštatuje sa v analýze. Podľa inštitútu počet odpracovaných hodín na zamestnanca podľa metodiky národných účtov klesol vlani na Slovensku o 4,3 %, čo bol jeden z najvýraznejších poklesov v rámci únie aj po očistení o pokles hrubého domáceho produktu. To zároveň znamená, že na Slovensku sa vo väčšej miere krátil existujúci pracovný čas, ako sa menili úväzky na kratší pracovný čas.

Zmeny v odpracovaných hodinách na zamestnanca sa tak významne podpisujú aj za pomalou reakciou zamestnanosti na opätovný rast hospodárstva. Kým hrubý domáci produkt v súčasnosti medziročne rastie, zamestnanosť stále klesá. Avšak hodnota odpracovaných hodín na pracujúceho už v druhom kvartáli 2010 dosiahla svoju predkrízovú hodnotu. „Z tohto dôvodu pri predpokladanom pokračujúcom raste hrubého domáceho produktu očakávame, že ďalšie zvyšovanie pracovných vstupov by malo byť postupne podporené aj rastom zamestnanosti,“ konštatuje sa v analýze.

Oživenie zamestnanosti však bude podľa inštitútu pomalé. Okrem úprav v pracovnom čase zamestnávatelia totiž pristupujú k výrazným zmenám zamestnanosti zväčša až pri presvedčení o stabilite dopytu. „Očakávania sa v súčasnosti síce vracajú k svojim predkrízovým hodnotám, oživenie je však krehké a neisté,“ uvádza IFP. Zamestnanosť by však podľa rezortu financií mala opäť rásť už v budúcom roku.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM