Šport Správy Hokej

Pomôžu hokejistom: Slovenská, maďarská a česká hráčska asociácia sa dohodli na spolupráci

Slovenská, česká a maďarská hráčska asociácia (SIHPA, CAIHP a JESZ) v stredu v Bratislave podpísali Memorandum o vzájomnej spolupráci.

Ilustračný obrázok k článku Pomôžu hokejistom: Slovenská, maďarská a česká hráčska asociácia sa dohodli na spolupráci
19
Galéria
Zdroj: TASR

Tá bude spočívať v pomoci pri zastupovaní hokejistov v jednotlivých krajinách, ochrane ich práv a vo výmene skúseností a spôsoboch práce. Zároveň sa dohodli, že hráčov v Tipsport Lige, či už z maďarských alebo slovenských klubov, bude reprezentovať iba SIHPA.

V Bratislave ju slávnostne podpísali prezident Slovenskej asociácie hráčov ľadového hokeja Oliver Pravda, prezident Asociácie českých hokejistov Libor Zbořil a šéf Maďarskej hráčskej asociácie Attila Pavuk.

K myšlienke spolupráce jednotlivých asociácií naprieč hranicami prišlo po tom, čo sa do slovenskej najvyššej súťaže Tipsport Ligy pripojili pred sezónou 2018/2019 dva maďarské kluby – MAC Budapešť a DVTK Jegesmedvék Miškovec. Po prvých rokovaniach medzi SIHPA a JESZ vznikla aj spolupráca s CAIHP.

Hokej Slovensko: viac aktuálnych správ z hokeja

„Aj keď je v krajinách rozdielna legislatíva a rozdielne dopady na šport ako taký, myslím si, že hlavné gro práce hráčskych asociácií je, aby sme spoločne zastupovali našich hráčov a vedeli im zabezpečiť čo najlepšie podmienky. Tipsport Liga sa rozrástla o dva maďarské kluby a to bol dôvod, prečo bolo treba rýchlo zareagovať a spojiť sa s JESZ. Z hľadiska výmeny skúseností, spôsobu práce a postupov považujeme za veľmi dôležité, spojiť sa aj s českými kolegami,“ povedal ambasádor SIHPA Dušan Pašek.

Hlavné princípy Memoranda zhrnul Pravda do troch bodov.*** „Po prvé budeme sa vzájomne uznávať ako jediné hráčske asociácie na Slovensku, Česku a v Maďarsku. Po druhé budeme vyznávať rovnaké športové hodnoty a podporovať súlad medzinárodnej športovej legislatívy s národnými športovými legislatívami. A po tretie, budeme sa pravidelne stretávať za účelom výmeny skúseností a porovnávania našich postupov,“*** uviedol.

Medzinárodná spolupráca by sa nemala skončiť iba pri troch asociáciách, ale chcú ju rozšíriť na všetky popredné európske ligy.

„V prvom kole by sme chceli osloviť Švédsko, Fínsko, Švajčiarsko a Dánsko. Myslím si, že naším cieľom by malo byť vytvorenie asociácie asociácií. Chceme vytvoriť subjekt, ktorý bude mať lepšie vyjednávacie pozície nie len voči národným zväzom ale aj smerom k Medzinárodnej hokejovej federácii (IIHF),“ predstavil ciele do budúcnosti Libor Zbořil.

Slovenská, maďarská a česká hráčska asociácia sa dohodli na spolupráci
19
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM