Webnoviny - Svet

Poprad sa vzbúri gorilám aj deň pred voľbami

WEBNOVINY.SK

POPRAD 9. marca (WEBNOVINY) – V Poprade sa v piatok uskutoční ďalší protest Gorila.

„Opäť chceme zaktivovať ľudí pod Tatrami, aby prišli na námestie a zakričali z plného hrdla, čo sa im nepáči. Tento protest bude špeciálny hlavne tým, že sily spoja mnohé slovenské mestá. Chceme, aby nás bolo veľmi veľa, aby nás bolo vidieť aj počuť,“ povedal organizátor protestu Zbyňo Džadoň.

Protest deň pred voľbami nazvali organizátori „Dňom D“. „Hovoria, že voľbami sa nič nekončí, práve naopak, začína sa nová etapa. Potrebujeme ukázať svoju silu. My občania máme neuveriteľnú prevahu. Je nás oveľa viac ako politikov. Tí si ešte stále neuvedomujú, kto proti nim stojí. Sme to my ľudia, ktorí chceme slobodne žiť. A ak to neukážeme tento piatok v uliciach, že nám na tom naozaj záleží, tak potom kedy?“ povedala členka popradského organizačného tímu Juliana Majdeková.

Organizátori: Imunita je nezmyselná

Organizátori dnešného popradského protestu Gorila sa budú tak, ako v iných mestách, držať dôležitých požiadaviek protestujúcich. Zdôrazniť chcú hlavne zrušenie trestnoprávnej imunity poslancov národnej rady.

„Nemajú byť prečo chránení nezmyselnou imunitou. Každý nech je maximálne zodpovedný za svoje činy. Vyzývam preto ľudí, nech dajú najavo, či sa im trestnoprávna imunita poslancov páči. Ak s ňou nesúhlasia, je len jediná cesta ako dosiahnuť spravodlivosť v tomto smere. Treba byť tento piatok na ktoromkoľvek proteste Gorila. V každom meste budeme bojovať za to isté,“ dodal Džadoň.

Podľa Majdekovej protest by sa mal niesť v pokojnom, no zároveň silnom a intenzívnom duchu. Je presvedčená o tom, že práve tento piatok môže byť veľkým krokom k zmene.

Popradčania pôjdu mestom

Po skončení prvej časti protestu budú Popradčania pochodovať mestom. Protestujúci by mali prejsť nielen po Námestí sv. Egídia, ale aj po Štefánikovej ulici, kde chcú obmedziť a zastaviť dopravu.

„Prvé dva protesty sme brali ohľad na motoristov a nechceli sme robiť rozruch mimo námestia. Na nás však nikto ohľad neberie. Nebudeme protestovať potichu. Ukážeme sa na hlavnej ceste, nech všetci vedia, že ide o hlavný a dôležitý protest,“ dodala Majdeková.

Celoslovenské protesty Gorila sú na sociálnej sieti zatiaľ potvrdené v Bratislave, Trnave, Trenčíne, Žiline, Poprade, Spišskej Novej Vsi a Košiciach. Vo všetkých mestách sa začnú protesty dnes o 16:00. V Poprade sa stretnú občania na Nám. sv. Egídia v tzv. medzikostolí.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM