Webnoviny - Svet

Poprední vedci sú aj mladí ľudia, ocenili ich

WEBNOVINY.SK

Top študentskou osobnosťou sa stala Andrea Fedorková z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.Foto: SITA/Nina BednárikováBRA­TISLAVA 7. decembra (WEBNOVINY) – Poprednými osobnosťami vedy a výskumu na Slovensku môžu byť aj mladí ľudia, ukázalo sa to aj dnes, keď si v bratislavskom Pálffyho paláci jedenásť najvýnimočnejších prevzalo ceny Študentská osobnosť školského roka 2009/2010. Top študentskou osobnosťou sa stala Andrea Fedorková z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, ktorá zvíťazila aj v kategórii Prírodné vedy, chémia. Cenu si prebrala z rúk prezidenta Ivana Gašparoviča, získala aj ďalšie vecné a finančné dary. Fedorková pracuje na problematike li-iónových batérií. Ďalej sa chce venovať vedecko-výskumnej činnosti, ako dodala, cena je „zaväzujúca a povzbudzujúca k tomu, že takáto práca má zmysel. Po dlhých rokoch práce, cestovania, publikovania a písania je to na záver ocenené a je to veľmi príjemné,“ vyhlásila Fedorková. Ako konštatovala, podmienky nie sú na Slovensku ideálne, no z roka na rok sa zlepšujú. Gašparovič zase pochválil mladých ľudí, ktorí chcú byť vzdelaní a svoje vzdelanie využiť v prospech Slovenska. Dodal, že zatiaľ každá vláda deklarovala podporu pre vedu a výskum, no ani jedna to nesplnila a z tohto hľadiska sa prezidentovi nevidí ani rozpočet, o ktorom v súčasnosti rokujú poslanci.

Dnes oceňovali študentov prvého, druhého a tretieho stupňa štúdia vysokých škôl a doktorandov na výskumných pracoviskách Slovenskej akadémie vied. Ako vysvetlil výkonný predseda Junior Chamber International – Slovakia Marián Meško, sú to študenti, ktorí „môžu byť príkladom“, pretože dosiahli úspechy doma aj v zahraničí. Jedenástich víťazov označil za „výnimočných“. Podľa podpredsedníčky SAV Daniely Ježovej ide o „špičku vo svojich odboroch“ a dodala, že talentovaných ľudí pribúda. „Budeme radi, ak sa o týchto mladých osobnostiach dozvie čo najviac ľudí. Sú výnimoční a našu pozornosť si zaslúžia,“ vyhlásil generálny riaditeľ Skanska SK Tibor Kočvara, ktorý sa priznal, že čím menej rozumel odborným termínom, tým mal lepší pocit.

Medzi ocenenými sa objavilo aj jedno všeobecne známe meno Cenu za šport si odniesol historicky najúspešnejší slovenský paralympionik Jakub Krako, ktorý tento rok na zimných hrách vo Vancouveri získal tri zlaté a jednu striebornú medailu v zjazdovom lyžovaní. Popri tom stíha povinnosti prváka na Obchodnej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave. V kategórii Kultúra a umenie sa zase študentskou osobnosťou roka stala Ivana Sláviková z Fakulty výtvarných umení Akadémie umení v Banskej Bystrici, tohtoročná držiteľka Ceny Martina Benku. Za elektrotechniku a priemyselné technológie si cenu odniesol Peter Tvarožek z Elektrotechnickej fakulty Žilinskej univerzity, ktorý sa špecializuje na generáciu superkontinua vo fotonických kryštálových vláknach. V kategórii Hutníctvo, strojárstvo, energetika sa víťazom stal Stanislav Soják z Fakulty elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, ktorý sa zaoberá novými generáciami jadrových reaktorov. Gabriel Horváth z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského zvíťazil v kategórii Informatika a matematicko-fyzikálne vedy. Horváth v súčasnosti pracuje na vývoji plazmového pera novej generácie, ktoré sa využíva v kožnej medicíne.

V kategórii Lekárske vedy, farmácia si cenu odniesol Marek Psota z Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity, ktorý najskôr porovnával chorobnosť Rómov a majoritného obyvateľstva a v súčasnosti sa venuje problematike ischemických chorôb srdca. Monika Michalková zo Stavebnej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave zvíťazila v kategórii stavebníctvo a architektúra, ktorá skúmala inundačné územia riek vo Francúzsku, USA a na Slovensku. Arboristike sa zase venuje Attila Tóth z Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva Slovenskej poľnohospodárskej Univerzity v Nitre, ktorý si odniesol cenu v kategórii Poľnohospodárstvo, lesníctvo, drevárstvo. Za filozofiu, politológiu, právo a teológiu sa osobnosťou stal Ján Hlavinka z Historického ústavu Slovenskej akadémie vied, ktorý je expertom na holokaust. Cenu získala aj Lucia Murínová z Fakulty riadenia a informatiky Žilinskej univerzity za ekonómiu so svojou prácou v oblasti flexibility na trhu práce.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM