Webnoviny - Svet

Poraziť homofóbiu a xenofóbiu chce Filmový festival inakosti

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 26. septembra (WEBNOVINY) – Pomôcť poraziť homofóbiu a xenofóbiu na Slovensku sa už po piaty raz pokúsia organizátori Filmového festivalu inakosti, ktorý sa v stredu začína v Bratislave. Organizátori pripravili filmy z viacerých krajín, aj zo Slovenska. Festival potrvá do 4. augusta.

„Aj tento rok organizátori premietnu výber divácky najatraktívnejších titulov i v multiplexe Palace Cinemas v Auparku. Novinkou budú dve odľahčené celonočné premietania v Medzinárodnom divadle Meteorit na Čulenovej. Noc pravých chlapov je naplánovaná na 30. septembra a Noc pravých žien na 1. októbra,“ uviedol PR manažér festivalu Roman Samotný. Patrónmi festivalu sú herci Zuzana Kronerová a Richard Stanke. Záštitu nad festivalom prevzal primátor mesta Bratislava Milan Ftáčnik.

Dominovať bude tvorba izraelských filmárov V sekcii Nové storočie, ktorá prináša filmové novinky, bude mať zastúpenie USA, Dánsko i Nový Zéland. Medzi premietanými filmami budú i diela z Francúzska, Kanady či Argentíny. Spomedzi všetkých krajín však najväčšiu pozornosť dramaturgia sústredila na tvorbu izraelských filmárov.

„Sekcia Fragmenty Izraela sa nevyhne téme stretu homosexuality a ortodoxného židovstva. Touto otázkou sa zaoberajú snímky Oči dokorán otvorené od režiséra Haima Tabakmana a Tajomstvá od Aviho Neshera,“ uviedol Samotný.

Na festivale organizátori premietnu aj dve snímky pravdepodobne najznámejšieho izraelského režiséra gay filmov Eytana Foxa: Jossi a Jagger o láske medzi dvoma izraelskými vojakmi a hravý muzikál Mary Lou. Izraelskú LGBT komunitu priblíži dokument Teplé dni.

„Tradičnou súčasťou programu sú aj filmy staršieho dáta, ktoré boli dôležité pre teplú komunitu,“ uviedol Samotný. Tieto filmy uvádza festival v sekcii Zlatý fond. Tentoraz vybrali organizátori snímky Na svete nie sú len pomaranče, Nahý štátny zamestnanec a Zakázané plátno Ameriky.

Spomínaná Noc pravých žien vzdá napríklad poctu trom výnimočným adaptáciám románov britskej autorky Sarah Waters z produkcie BBC. Noc pravých chlapov ponúkne dve výrazné novinky roku 2011 – britský subtílny film Víkend a Americký August.

Dokument Múry sú vysoké a hrubé uvedie Juraj Johanides Slovenskej kinematografii je venovaná sekcia Teplé Slovensko. Dostane v nej priestor režisér Róbert Šveda so svojimi dvoma krátkometrážnymi filmami Cesty do Arles a Sen, predstava, fantázia Bendy Kristovej. V kinosálach premietnu i film Darkroom od Petra Bebjaka a Deň od Jozefa Vlka. Dokument Múry sú vysoké a hrubé o scénografovi Alešovi Votavovi osobne uvedie režisér Juraj Johanides, scenáristka Anna Grusková a herec Richard Stanke.

V sprievodnom programe sa predstaví aj básnik Adam Georgiev Organizátori venovali tento rok pozornosť i sprievodnému programu, festival ponúkne aj diskusie, výstavu, autorské čítanie, divadelné predstavenie. V priestoroch Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení na Svoradovej bude diskusia o homosexualite a kresťanstve, o AIDS na Slovensku, Dúhovom PRIDE Bratislava a o transfenoméne.

Počas festivalu predstaví svoju tvorbu básnik a prozaik Adam Georgiev. Ďalším sprievodným podujatím Filmového festivalu inakosti je predstavenie Slabosi od divadla NoMantinels a výstavy Dušana Veselovského Hľadanie lásky. Celý program festivalu je dostupný na stránke http://www.ffi.sk/index.php?….

Filmový festival inakosti je nekomerčnou prehliadkou filmov, ktoré tematizujú život lesieb, gayov, bisexuálnych a trangender ľudí. Vo svojom programe ponúka tituly zo súčasnosti i histórie queer kinematografie. Organizátorom festivalu je občianske združenie Iniciatíva Inakosť.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM