Webnoviny - Svet

PORFIX dodal menej murovacieho materiálu

WEBNOVINY.SK

Foto: porfix.sk BRATISLAVA 3. augusta (WEBNOVINY) – Spoločnosť PORFIX – pórobetón, a.s. v Zemianskych Kostoľanoch pocítila dopady hospodárskej krízy vlani v oblasti rezidenčnej výstavby najmä pri veľkých developerských projektoch. Výrazne sa jej však dotkla aj v kľúčovom segmente individuálnej bytovej výstavby. Spoločnosť v minulom roku na trh umiestnila približne o štvrtinu menej murovacieho materiálu ako v roku 2008 a v terajšom roku očakáva ďalší, približne 10-percentný pokles.

„Nižší dopyt na trhu so sebou priniesol aj výrazný tlak na zníženie cien, s ktorým sme boli konfrontovaní po celý minulý rok, ale najmä v priebehu prvého polroka tohto roka. Bez výrazného zníženia cien by sme na trhu neprežili. Podiel na trhu murovacích materiálov sa nám napriek poklesu absolútnych čísel podarilo nielen udržať, ale dokonca zvýšiť, a to najmä vďaka schopnosti pružne reagovať na meniace sa trhové podmienky,“ informovala agentúru SITA firma PORFIX – pórobetón.

Firma neinformovala aký hospodársky výsledok a výnosy dosiahla v uplynulom roku. „Vytvorený zisk spoločnosť použije na modernizáciu výrobno-technického zariadenia so zameraním na zvýšenie kvality výrobkov a uľahčenie namáhavej ručnej práce. Časť vytvoreného zisku sa použije aj na vyplatenie dividend akcionárom vo výške 5 eur na akciu,“ pokračovala spoločnosť.

PORFIX – pórobetón neodpovedala ani na otázku, aký hospodársky výsledok a výnosy predpokladá v tomto roku. Dopadom hospodárskej krízy sa spoločnosť usiluje čeliť najmä politikou dlhodobo orientovanou na spokojnosť zákazníka – či už v oblasti kvality výrobkov, šírky sortimentu produktov alebo kvality a rozsahu sprievodných služieb. „V posledných dvoch rokoch sme na trh uviedli dva nové typy tvárnic – s lepšími tepelnoizoločanými vlastnosťami a s vyššou pevnosťou, zmodernizovali sme výrobnú technológiu, zrealizovali projekt na spracovanie fluidných popolov. Spolu sme preinvestovali viac ako 3,75 mil. eur, časť bola financovaná z európskych fondov,“ uviedol ďalej PORFIX – pórobetón.

Firma v súčasnosti zamestnáva 238 zamestnancov, ku koncu minulého roka bol stav zamestnancov 251. „K zníženiu počtu zamestnancov došlo z dôvodu realizácie investičných akcií zameraných na zníženie namáhavých prác,“ dodala firma. Na otázku o aktuálnom zložení a prípadných zmenách akcionárov neodpovedala.

Spoločnosť PORFIX – pórobetón, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri SR od 1. mája 1992, do februára 2000 niesla meno Pórobetón, a.s. Firma eviduje základné imanie 5,58 mil. eur. Má najdlhšiu, polstoročnú tradíciu vo výrobe pórobetónu na Slovensku a v Českej republike. Vyrába komplexný stavebný systém Porfix, ktorý tvoria tvárnice, priečkovky, preklady, U-profily, stropné nosníky a stropné vložky, zároveň poskytuje bezplatné poradenstvo, ako aj výpočet spotreby materiálu podľa daného projektu. Dominantný program spoločnosti sa dostal do jej názvu. Výstavba závodu na výrobu pórobetónu v Zemianskych Kostoľanoch, v rámci štátneho podniku Ľahké stavebné hmoty Bratislava, začala v máji 1958. Závod začal skúšobnú prevádzku v novembri 1959. Spoločnosť založila v roku 2003 v Českej republike dcérsku firmu Porzem – Slovakia, s.r.o. so sídlom v Prahe.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM