Ostatné športy Rôzne

Poriadny adrenalín na svahu. V Tureckej si to rozdali pretekári na krňačkách, FOTO

Na trati Javorie - Salašky, ktorá merala približne jeden kilometer a prevýšenie mala 290 metrov, súťažilo 26 dvojíc.

Ilustračný obrázok k článku Poriadny adrenalín na svahu. V Tureckej si to rozdali pretekári na krňačkách, FOTO
8
Galéria
Zdroj: TASR

Aj napriek sychravému počasiu v sobotu hostila obec Turecká (okres Banská Bystrica) množstvo návštevníkov, ktorých prilákali krňačkové preteky s najdlhšou tradíciou na Slovensku. Konal sa tu 44. ročník krňačkových pretekov o cenu Krížnej a zároveň 10. ročník majstrovstiev Slovenska v tejto ojedinelej športovej disciplíne.

„Počasie nebolo úplne ideálne, bolo zamračené a zahmlené, no aj napriek tomu prišlo do Tureckej množstvo ľudí, ktorí svojou návštevou ocenili našu tradíciu,“ poznamenal starosta obce a jeden z organizátorov Ivan Janovec.

Na trati Javorie – Salašky, ktorá merala približne jeden kilometer a prevýšenie mala 290 metrov, súťažilo 26 dvojíc. „Vážime si tých, ktorí prídu do Tureckej pretekať, lebo trať je tu v nadmorskej výške viac ako 1000 metrov na morom. Súťažiaci musia šliapať peši do kopca, aby sa mohli spustiť dole. Je to náročný terén,“ dodal Janovec. Víťazstvo si v dnešných pretekoch odniesla domáca dvojica Matej Cisárik a Branislav Rýs, ktorí obhájili prvenstvo z minulého roka.

Krňačkové preteky v Tureckej vznikli v roku 1957 z podnetu miestnych občanov ako súčasť fašiangových zvykov. Stali sa vyhľadávanou zábavou ľudí prichádzajúcich sem zo širokého okolia aj zahraničia. Krňačkové preteky v Tureckej sú jediné na Slovensku, ktoré vlastnia regionálnu ochrannú značku na názov „krňačky“.

Pozrite si v priloženej fotogalérii zábery z krňačkových pretekov s najdlhšou tradíciou na Slovensku!

V OBRAZOCH: V Tureckej si to na svahu rozdali pretekári na krňačkách
8
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM