Rôzne Ona

Pôrodné bolesti dokáže tlmiť epidurálna analgézia: Rodička s ňou musí súhlasiť

Každá žena vníma bolesť individuálne a kým niektoré dokážu aj silné kontrakcie pri pôrode zvládnuť, iné potrebujú bolesť tlmiť. Jednou z najpreferovanejších a najpoužívanejších metód lokálneho tlmenia pôrodných bolestí je epidurálna analgézia.

Ilustračný obrázok k článku Pôrodné bolesti dokáže tlmiť epidurálna analgézia: Rodička s ňou musí súhlasiť
Zdroj: TASR

„Účinný efekt ‚epidurálky‘ môžu z vlastnej skúsenosti potvrdiť mnohé rodičky. Citeľné odstránenie bolesti sa dostaví už po 15 minútach od jej zavedenia,“ hovorí hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre pôrodnú asistenciu z Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici Elena Drapáčová. „S odstránením bolesti prichádza aj pocit uvoľnenia a väčšej pohody, vďaka ktorým sa rodička dokáže z pôrodu nielen tešiť, ale zároveň ho aj dokonalejšie precítiť,“ doplnila.

Dôležité je správne načasovanie zavedenia epidurálnej analgézie, ale aj voľba optimálneho dávkovania. Aplikuje sa cievkou zavedenou do bedrovej časti chrbta. Rodička počas toho buď sedí, alebo leží na ľavom boku. „Dávka podaného anestetika musí zodpovedať takému množstvu, aby síce zmiernila bolesť, ale zároveň neovplyvnila svalový tonus a neobmedzila tak možnosť pohybu. Kontrakcie sa totiž stále opakujú a rodička na ne musí reagovať aj napriek tomu, že nie sú bolestivé,“ vysvetľuje Drapáčová.

Epidurálna analgézia môže byť zavedená v ktorejkoľvek fáze pôrodu. Podmienkou je, aby mala rodička vopred podpísaný informovaný súhlas s výkonom. Pri komplikovaných pôrodoch, ktoré obyčajne končia operačným zákrokom, sa zavedená epidurálna cievka môže zmeniť na rýchly a účinný spôsob podania vhodných liekov a anestézie.

Medzi bežné vedľajšie účinky pôsobenia epidurálnej analgézie patria zníženie krvného tlaku, mierne tŕpnutie v nohách, bolesť chrbta, svrbenie alebo bolesť hlavy. V každom z prípadov sa rodičkám odporúča hlavne pokoj na lôžku a príjem dostatočného množstva tekutín. Vážnejšie komplikácie sa však vyskytujú naozaj len veľmi zriedka. „V prípade pôsobenia epidurálnej analgézie na plod neboli zistené žiadne negatívne dôsledky,“ uzavrela odborníčka.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie