Monika Földešiová Futbal

Portugalsko postupuje do semifinále, Čechov pokoril Ronaldo

Portugalská futbalová reprezentácia zvíťazila vo štvrťfinále EURO 2012 vo Varšave nad Českom 1:0 a prebojovala sa už do semifinále. Štvrtkový duel na Národnom štadióne v poľskej metropole rozhodol Cristiano Ronaldo, ktorý v 79. minúte poslal loptu hl

Česko – Portugalsko 0:1 (0:0) Gól: 79. Ronaldo. Rozhodcovia: Webb – Mullarkey (obaja Angl.), van Roekel (Hol.) ŽK: Limberský – Nani, Veloso, 54.000 divákov. zostavy a striedania: Česko: Čech – Gebre Selassie, Kadlec, Sivok, Limberský – Jiráček, Plašil, Hübschman (86. Pekhart), Darida (61. Rezek), Pilař – Baroš Portugalsko: Patricio – Pereira, Alves, Pepe, Coentrao – Meireles (88. Rolando), Veloso, Moutinho – Nani (84. Custodio), Postiga (40. Almeida), Ronaldo

strely: 2:20 strely na bránu: 0:5 rohy: 6:11 ofsajdy: 1:3 fauly: 13:7 žlté karty: 1:2 červené karty: 0:0 držanie lopty (v percentách): 43:57

Portugalci nastúpili v rovnakej zostave, v akej odohrali všetky tri zápasy skupinovej fázy. Český kormidelník Michal Bílek sa rozhodol zariskovať a do štartovacej jedenástky zaradil iba 21-ročného talentovaného stredopoliara Daridu, ktorý dostal prednosť pred Kolářom. Len na lavičke náhradníkov zostalo miesto pre kapitána mužstva Rosického, ktorému problémy so zranenou achilovkou neumožnili nastúpiť od začiatku.

Úvod zápasu bol opatrný, na oboch stranách dominovali nepriepustné obrany. Na prvú strelu si diváci museli počkať do 12. minúty, po pokuse Moutinha spoza šestnástky však Čech schoval loptu bez problémov do náručia. Česi odpovedali peknou krídelnou akciou Daridu, ale na jeho center bol Baroš krátky a neukončil svoje gólové mlčanie na šampionáte.

Taktický boj s prevahou portugalského tímu v držaní lopty pokračoval, aj preto bolo šancí ako šafranu. Portugalci nevedeli vymyslieť nič prekvapujúce proti zhustenej defenzíve súpera, ktorá však v 33. minúte urobila prvú hrubú chybu, keď neodkopla loptu do bezpečia a po centri Pepeho nebezpečne „zastrihal“ nožničkami Ronaldo. Mal však vychýlenú mušku a rovnako netrafil priestor brány ani o minútu neskôr z priameho kopu z približne 25 metrov. V nadstavenom čase stálo na strane českého tímu šťastie, keď strelu Ronalda zastavila pravá žrď Čechovej brány.

Už po šestnástich sekundách sa na center Meirelesa pekne zavesil striedajúci Almeida, ktorého hlavička však mierila nad. Portugalci sa zahryzli do súpera a v 49. minúte strela Ronalda z priameho kopu pristála opäť ľavej na žrdi. Česi aj s dávkou šťastia odolávali náporu favorita, po zbytočnej strate lopty Daridu sa ocitol v šanci Nani a strelou spoza šestnástky prinútil Čecha k zákroku.

V 64. minúte sa z 20 metrov oprel do lopty Moutinho a jeho pokus smerujúci pod brvno musel český gólman vytlačiť na roh. V 74. minúte ďalšiu tutovku Naniho zblokoval Kadlec nad bránu. Česi boli smerom dopredu málo aktívni a po zmene strán sa hralo prakticky len na ich bránu. Gól visel na vlásku a v 79. minúte aj zaslúžene padol. Moutinho poslal z pravej strany nádherný center do stredu českej šestnástky, Ronaldo predskočil Gebre Selassieho a koníčkom poslal loptu pod brvno – 0:1.

[blockquote]V se­mifinále (v stredu 27. júna o 20.45 SELČ v Donecku) si zverenci trénera Paula Benta zmerajú sily s postupujúcim zo súboja Španielsko – Francúzsko, ktorý sa hrá v sobotu 23. júna. Šampionát pokračuje už v piatok 22. júna štvrťfinálovým duelom Nemecka s Gréckom, zoznam semifinalistov skompletizuje v nedeľu 24. júna zápas Anglicka s Talianskom.[/bloc­kquote]

Hlasy po zápase: Michal Bílek, tréner Česka: „Vedeli sme, že to bude ťažký zápas proti kvalitnému súperovi. Portugalsko má skvelé mužstvo vyvážené vo všetkých formáciách na čele s fenomenálnym Ronalda. V druhom polčase už sme neboli takí silní na lopte a dostali sme gól po situácii, keď sme nepokryli Ronalda. Gratulujem Portugalsku k postupu.“ ** Cristiano Ronaldo, útočník Portugalska:** „Odviedli sme skvelú prácu, bol to z našej strany fantastický zápas. Prvých 20 minút sme sa síce trochu hľadali, ale potom sme prevzali iniciatívu a boli sme lepší. Mali sme niekoľko šancí a súper si nevypracoval žiadnu, takže pocity sú skvelé. Myslím si, že to môžeme dotiahnuť až do finále. Naše šance vidím 50:50.“ ** Nani, útočník Portugalska: **„Sme strašne šťastní, že Cristiano Ronaldo strelil rozhodujúci gól. Mali sme už predtým niekoľko šancí, ja sám som mohol dvakrát skórovať. Snáď som si vyčerpal smolu a vo štvrťfinále pomôžem tímu. Myslím si, že sme boli lepším tímom a náš postup je zaslúžený.“