Webnoviny - Svet

Poškodená cesta Lažany-Svinia čiastočne prejazdná

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Viktor Zamborský PREŠOV 5. augusta (WEBNOVINY) – Záplavami zničený úsek cesty tretej triedy medzi obcami Svinia a Lažany v Prešovskom okrese je od dnešného dňa v jednom jazdnom pruhu prejazdný. Informovala o tom hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja Veronika Fitzeková. Zosunutý kus vozovky v dĺžke sto metrov prinútil motoristov od začiatku júna používať náhradné trasy, lebo cesta bola úplne uzavretá.

Oprava cesty si vyžiadala spracovanie projektovej dokumentácie za štyritisíc eur. Cestári sanovali svah, aby zabezpečili odstránenie havarijného stavu. Riaditeľ Správy a údržby ciest PSK Vladimír Kozák informoval, že na zosunutom svahu bola použitá podobná technológia ako vo Vysokých Tatrách. „Geológovia aj statik nám potvrdili, že zaťaženosť cesty môže ísť do 25 ton. Na komunikácii je zabezpečené dopravné značenie a máme aj rozhodnutie cestného správneho orgánu,“ skonštatoval Kozák. Na budúci týždeň tu ešte osadia zvodidlá.

„Zatiaľ nie je jasné, kedy budú práce pokračovať. Doterajšie náklady pri rekonštrukcii dosiahli 120-tisíc eur mimo projektovej dokumentácie. V súčasnosti je našou prioritou zabezpečiť zjazdnosť spravovaných ciest druhej a tretej triedy tak, aby bol prístup do každej obce a mesta v súlade s pravidlami, ktoré sú stanovené v cestnom zákone,“ povedal Kozák. Správa a údržba ciest PSK, oblasť Prešov, momentálne pracuje na sanácii dvoch mostov – v Krásnej Lúke, kde sú náklady vyčíslené na 137-tisíc eur a v Jakubovej Voli s rozpočtom 133-tisíc eur.

Hovorkyňa župy uviedla, že po sprejazdnení cesty v Lažanoch zostáva v kraji ešte päť úplne neprejazdných úsekov ciest v smere Klčov – Trsťany, Petrovany, most Pusté Pole, Káče – Medzibrodie a most Orlov.

Dôsledky povodní a následné odstraňovanie škôd v Prešovskom kraji si vyžaduje finančné krytie okolo 25 miliónov eur. Táto suma vysoko prekračuje plánované finančné prostriedky pre Správu a údržbu ciest PSK a je nevyhnutné ju rozložiť minimálne na obdobie štyroch až piatich rokov, povedala hovorkyňa. Ďalšie finančné zdroje chce samosprávny kraj získať na základe vypísaných výziev a očakáva aj pomoc od vlády.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM