Webnoviny - Svet

Poslanci budú vo štvrtok rokovať i o Mečiarových amnestiách

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 2. februára (WEBNOVINY) – Parlament v dnešný tretí rokovací deň 28. schôdze zažije ďalšie kolo pokusov o zúženie vlastnej imunity a zrušenie amnestií Vladimíra Mečiara.

Národná rada v druhom čítaní prerokuje novelu zákona o priestupkoch, ktorej cieľom je zrušenie priestupkovej imunity zákonodarcov. Na úvod dňa poslanci dokončujú rozpravu k novele zákona o regulácii v sieťových odvetviach, hlasovať by o nej mali o 11:00.

Návrh predložili predsedovia poslaneckých klubov bývalej koalície v prvej polovici roka 2011 a tvrdia, že odhodlanie imunitu zrušiť trvá. Verejnosť sa dnes zároveň dozvie, či sa obvinenia Igora Matoviča (nezaradený), že koalícia s opozíciou pracujú na pláne zúženie imunity zmariť, zakladajú na pravde. Na zrušenie priestupkovej imunity postačuje jednoduchá väčšina poslancov, koalícia tento krok dokáže presadiť aj bez pomoci opozície.

Kontroverzné amnestie

Na rad by sa dnes mohol dostať aj ďalší kontroverzný bod, zrušenie amnestií Mečiara. Aj pod týmto zákonom sú podpísaní predsedovia klubov bývalej koalície, keďže však ide o ústavný zákon, na jeho schválenie potrebuje koalícia aj podporu poslancov Smeru-SD. Sociálni demokrati totiž disponujú 62 poslaneckými kreslami a bez ich hlasov ústavné normy schváliť nemožno.

Nádej na schválenie je malá, predseda Smeru-SD Robert Fico dlhodobo zastáva postoj, že hoci boli amnestie morálnym suterénom, ich zrušenie by bolo suterénom právnym. Amnestie Mečiar vydal ako zastupujúci prezident a znemožnil nimi potrestať vinníkov únosu Michala Kováča mladšieho a ľudí, ktorí stáli za zmarením referenda.

Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS) bude v pléne obhajovať svoje novely zákonov o rodičovskom príspevku a o príspevku pri narodení dieťaťa. Chce nimi dosiahnuť, aby nepracujúci rodičia prišli o príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa a o polovicu rodičovského príspevku.

Novela zákona o vysokých školách

Na program by sa mala dostať aj malá novela zákona o vysokých školách z dielne KDH. Kresťanskí demokrati ňou chcú zabezpečiť, aby absolventi doktorandského štúdia v odbore katolícka teológia získavali titul PhD. namiesto terajšieho ThDr. Autori novely tvrdia, že súčasné znenie zákona je voči teológom nespravodlivé, keďže ako jediní absolventi doktorandského štúdia nezískavajú titul PhD.

O sedemnástej hodine je na pláne voľba člena Rady Rozhlasu a televízie Slovenska a voľba členov výberových komisií uskutočňujúcich výberové konanie na voľné miesta sudcov a voľba členov Súdnej rady SR.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM