Webnoviny - Svet

Poslanci KDH sa možno poskladajú na zlaté padáky

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 14. júna (WEBNOVINY) – Kresťanskodemo­kratické hnutie (KDH) neuhradí peniaze štátnym firmám, od ktorých dostali neprimerane vysoké odstupné nominanti hnutia, z vlastných peňazí, pretože mu to nedovoľuje zákon.

„Prekvapil ma návrh renomovaného právnika Radoslava Procházku, ktorý nevie, že strany nemôžu svojvoľne nakladať s peniazmi. Audítor by odoslané peniaze stranou na účet štátneho podniku ako oprávnenú položku neuznal,“ povedal vo štvrtok pre agentúru SITA podpredseda KDH Pavol Abrhan. Podľa neho by realizácia Procházkovho návrhu bola porušením zákona.

Poslanec Procházka s názorom Abrhana nesúhlasí. „Zákon obmedzuje politickú stranu len vo vzťahu k príspevkom zo štátneho rozpočtu, ktoré predstavujú jeden z deviatich druhov možných príjmov politickej strany. Zvyšných osem obmedzeniam nepodlieha. Príspevky za hlasy teda KDH použiť nemôže, ale ak má aj iné príjmy ako zo štátneho rozpočtu, neexistuje zákonná prekážka,“ uviedol pre agentúru SITA Procházka.

Vo štvrtok sa bude neprimerane vysokým odstupným vyplateným manažérom štátnych firiem, ktorých nominovalo KDH, zaoberať na mimoriadnom rokovaní predsedníctvo hnutia.

Podľa Abrhana je riešením, aby sa na vrátenie odstupného poskladali určitým percentom poslanci KDH v NR SR. Kresťanskí demokrati chcú tiež požiadať premiéra Roberta Fica, aby nechal urobiť analýzu vyplateného odstupného od roku 2000, po ktorej by sa prijali systémové opatrenia, aby k podobným situáciám už nedochádzalo. Viacerí nominanti KDH a aj členovia hnutia dostali po odchode z funkcií odstupné niekoľko desiatok tisíc eur.

Zlatý padák však dostal aj manažér Smeru Miroslav Rapšík, ktorý sa vracia späť do predstavenstva prenosovej sústavy. Z funkcie ho odvolal bývalý minister hospodárstva Juraj Miškov.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM