Webnoviny - Svet

Poslanci nezrušili FNM, kolky kúpime len na poštách

WEBNOVINY.SK

<html xmlns=„http:/­/www1.webnovi­ny.sk/Newsml/xhtml­.xsd“> <head>
<title/> </head> <body>BRATISLAVA 21. apríla (WEBNOVINY) – Fond národného majetku (FNM) sa nezruší. Parlament odmietol opozičný návrh zákona na jeho zrušenie. Koalícia tak zmietla zo stola posledný návrh z balíčka protikrízových opatrení, ktoré navrhovala opozícia. Schvaľovanie piatich zo šiestich noviel už stopla v piatok. Opozícia chcela, aby sa majetok FNM previedol na štát a niektoré úlohy fondu mali prejsť na ministerstvo financií.

Parlament neposunul do druhého čítania novelu zákona o kolkových známkach. Kolky tak budeme naďalej kupovať iba na poštách. Opozičnej SDKÚ-DS nevyšiel pokus, aby Slovenská pošta už nebola výhradným distribútorom kolkových známok, ktorým sa stala od augusta minulého roka. SDKÚ-DS kritizuje Slovenskú poštu za to, že neuzatvára zmluvy o odbere kolkových známok s orgánmi, ktoré vyberajú poplatky vo forme kolkov. Zmluvami sa malo zabezpečiť, aby napríklad na polícii, prokuratúre, súdoch či katastri nehnuteľnosti boli predajné miesta s kolkovými známkami. Podľa zamietnutej novely ministerstvo financií, Slovenská pošta a príslušné orgány mali vytvoriť podmienky, aby sa v úradoch, kde sa platí kolkami, predávali kolky.

Do druhého čítania neprešiel ani návrh Ivana Štefanca (SDKÚ-DS), ktorý chcel novelou zákona o dani z príjmov odstrániť diskrimináciu živnostníkov podnikajúcich popri zamestnaní. Tí si nemôžu uplatniť pri živnosti stravné, ak si v rovnaký deň uplatnia nárok na stravné lístky u zamestnávateľa v trvalom pracovnom pomere. Podľa Štefanca v súčasnosti vzniká diskriminácia tým, že ak svoju živnosť vykonáva živnostník po skončení pracovnej doby u zamestnávateľa, nemá nárok uplatňovať si výdavky na stravné ani v tom prípade, že následne po skončení pracovnej doby u zamestnávateľa odpracuje ďalších päť a viac hodín. To je pritom podľa neho čas, pri ktorom nárok na stravné za ostatných okolností vzniká. Opozičný poslanec preto navrhoval možnosť uplatniť si stravné pri živnosti za podmienky odpracovania ďalších päť a viac hodín u zamestnávateľa po skončení pracovnej doby.

Podporu v pléne nedostal ani ďalší Štefancov návrh – vydanie zákona o účasti verejnosti v legislatívnom procese. Návrh mal za cieľ čiastočne vyrovnať šance verejnosti – fyzických a právnických osôb – ovplyvniť podobu návrhu právneho predpisu. Štefanec im chcel umožniť, aby sa mohli zúčastňovať legislatívneho procesu v rámci vlády SR a Národnej rady SR. Opozičný poslanec chcel určiť spôsob, akým sa verejnosť môže zúčastniť pripomienkovania návrhu právneho predpisu a tiež zabezpečiť, že sa pripomienky verejnosti dostanú k tým, ktorí o návrhoch právnych predpisov budú rozhodovať. Podľa novely každý návrh mal jeho predkladateľ zverejniť ešte pred tým, ako sa ním bude zaoberať orgán, ktorý ho schvaľuje.

Podporu nezískala ani novela Zákonníka práce od Konzervatívnych demokratov Slovenska. Pre hospodársku krízu požadovali, aby podnikatelia smeli pružnejšie uzatvárať pracovné vzťahy na dobu určitú a na kratší pracovný čas.

SITA</body> </html>

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM