Jakub Forgács Regióny Rôzne

Poslanci rokovali o osude Barín. Na zastupiteľstve sa strhla búrlivá diskusia

Poslanci zobrali na vedomie urbanistickú štúdiu využitia časti Bariny. Hlasovaniu predchádzala búrlivá diskusia.

Ilustračný obrázok k článku Poslanci rokovali o osude Barín. Na zastupiteľstve sa strhla búrlivá diskusia
5
Galéria
Zdroj: Mesto Zvolen

Zvolenskí poslanci v pondelok zobrali na vedomie urbanistickú štúdiu Zvolen, Západ – Bariny, ktorá dáva predpoklady pre ďalší rozvoj tohto rozsiahleho mestského územia. Za návrh hlasovalo 12 z 19 prítomných poslancov.

Mesto chce v lokalite vybudovať veľký športovo-rekreačný areál, kde by mali v budúcnosti vyrásť kúpalisko, plaváreň, 400-metrová atletická dráha, ihrisko na malý i veľký futbal, in-line korčuliarska dráha a tiež obytné domy a parkoviská.

Hlasovaniu predchádzala búrlivá diskusia, počas ktorej svoje názory vyjadrovali zástupcovia samosprávy, poslanecké tábory i niektorí dotknutí vlastníci pozemkov, pričom nechýbali ani osobné invektívy.

Niektorí poslanci poukazovali napríklad na to, že taká rozsiahla budúca investícia mesta by mala mať aj štúdiu realizovateľnosti. Časť poslancov tiež chcela, aby štúdia bola z rokovania stiahnutá a aby bola opätovne prerokovaná v komisii dopravy a po zapracovaní všetkých pripomienok opäť predložená na októbrové zastupiteľstvo. Väčšiu časť poslaneckého zboru však štúdia zaujala a nakoniec ju aj odobrili.

Bariny ležia vedľa sídliska Západ. Plochu dlhé roky využívali psičkári a pred časom aj futbalisti tamojšieho futbalového klubu TJ Elán. „Rozhodli sme sa ponúknuť verejnosti dôstojný areál, kde by zázemie našli rekreační i profesionálni športovci. Postupne by na ňom malo vyrásť niekoľko športovísk, ale i hotel či bytové domy,“ uviedla primátorka mesta Lenka Balkovičová.

„Pri architektonickom využití územia sme brali do úvahy viacero problémov, ktoré by sme výstavbou chceli vyriešiť. V prvom rade ide o možnosť priniesť ľuďom šport a relax, po ktorom volajú,“ približuje predkladanú víziu hlavný architekt mesta Peter Kašša.

Areál je podľa zástupcov mesta možné využiť aj ďalším spôsobom. Tamojšie sídlisko sa totiž borí s pretlakom parkujúcich áut. Nové parkoviská však už nie je kde stavať.

V priloženej galérii si môžete pozrieť návrh využitia pozemkov na Barinách!

V OBRAZOCH: Návrh využitia pozemkov na Barinách
5
Galéria
Zdroj: Mesto Zvolen
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM