Aktualizované Zo Slovenska

Poslanci sa dohodli na kompromise: Reštaurácie sa OTVORIA, nie však pre každého

Sulík počas rokovania vlády novinárom povedal, že by reštaurácie najradšej otvoril ihneď.

Ilustračný obrázok k článku Poslanci sa dohodli na kompromise: Reštaurácie sa OTVORIA, nie však pre každého
Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

Vláda dospela k dohode pri otvorení gastroprevádzok. Reštaurácie budú môcť otvoriť od 3. januára budúceho roka, a to v režime OP (teda pre očkovaných a pre ľudí, ktorí prekonali ochorenie COVID-19). Povedala to vicepremiérka a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí) počas rokovania vlády.

Kompromis

Ide podľa nej o kompromis. Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) počas rokovania vlády novinárom povedal, že by reštaurácie najradšej otvoril ihneď, ak to však nejde, tak aspoň k 25. decembru. Nestotožnil sa s návrhom ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO), aby sa tak udialo až 9. januára. Za otvorenie reštaurácií loboval aj šéf parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) a ministerka Remišová.

Len pre očkovaných?

Vláda stále zvažuje možnosť, že by sa prevádzky po novom roku otvárali len pre ľudí zaočkovaných proti ochoreniu COVID-19, a nie v režime OP (očkovaní, prekonavší). Po stredajšom predvianočnom rokovaní vlády to povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). Stať sa to môže aj v prípade avizovaného otvárania reštaurácií od 3. januára budúceho roka.

Minister vysvetlil, že otvorenie gastroprevádzok bude až k dátumu 3. januára 2022 preto, aby sa do konca roka čo najviac obmedzili kontakty. „Máme v súčasnosti asi 180-tisíc ľudí v čakárni, ktorých chceme zaočkovať – hlavne booster dávkami – a potrebujeme nejaký čas na to, aby získali imunitu,“ vysvetlil Lengvarský.

Ďalšie otváranie

Zároveň si uvedomuje, že ekonomika trpí. Preto minister avizuje, že po novom roku, resp. po 9. januári sa možno otvorí aj viac druhov prevádzok. „Avšak určite budú len pre očkovaných a prekonaných a ešte stále zvažujeme možnosť, že budú len pre očkovaných, tam ešte musíme nastaviť pravidlá, pokiaľ sa tak rozhodneme. Bude to ešte otázkou najbližších dní,“ povedal minister.

Na margo presných pravidiel otvárania gastroprevádzok od 3. januára povedal, že otvoriť budú môcť len na úrovni 50 % kapacity a za dodržania prísnych hygienických podmienok. Na otázku, či sa teda môže stať, že aj reštaurácie budú v budúcnosti otvorené len pre zaočkovaných odpovedal, že sa to môže stať dokonca aj od 3. januára.

Ilustračné foto

Prečítajte si aj

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM