Webnoviny - Svet

Poslanci sa sporia, čo odkázať Budapešti

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Jozef JakubčoBRATISLAVA 26. mája (WEBNOVINY) – Vláda SR mala na kroky vlády maďarského premiéra Viktora Orbána zareagovať už dávno, nie až teraz po schválení novej maďarskej ústavy. Je o tom presvedčený poslanec za Smer-SD Marek Maďarič.

Ako zdôraznil v úvode siedmeho rokovacieho dňa 18. schôdze NR SR počas rozpravy k dvom vyhláseniam k aktivitám Maďarska, diplomatický nátlak a výzvy mali prísť už po aplikácii maďarského zákona o dvojakom občianstve.

Koaličná vláda to podľa neho premeškala zo samoľúbosti, lebo nechcela podporiť opozičný návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze venujúcej sa krokom Maďarska a pre tichú dohodu s Maďarskom.

Okrem toho, že vyhlásenie NR SR k schválenej maďarskej ústave Maďarska prichádza neskoro, text nie je razantný, ale mierny a krotký. Podľa Maďariča chýbajú v ňom najmä dve veci – vyjadrenie odmietnutia s určitými prvkami maďarskej ústavy a žiadosť, aby vláda Ivety Radičovej v súvislosti s krokmi Maďarska konala.

Prekáža mu v ňom aj veta, že NR SR berie na vedomie maďarskú ústavu. Tú nepovažuje za vhodnú. Spokojný je iba s tým, že sa vo vyhlásení zdôrazňujú individuálne práva.

„Maďarsko nevníma mlčanie slovenskej vlády ako prejav empatie a ústretovosti, ale vyhodnocuje to ako našu slabosť a súhlas s jeho konaním,“ prezentoval svoj názor. Ako podotkol, kým Slovensko vníma Maďarsko ako dôležitého partnera, maďarská vláda Slovensko považuje za omyl.

Národná rada SR rokuje o dvoch verziách vyhlásení, ktorými chcú do Budapešti odkázať svoje pripomienky. Jeden text pripravil Zahraničný výbor NR SR, druhý skupina siedmich poslancov za SNS. Obe odmietajú exteritoriálne účinky maďarskej legislatívy. Text, ktorý pripravila SNS, je však vo svojich vyjadreniach ostrejší, navyše žiada od maďarského parlamentu zmenu ústavy.

Ako prvý koaličnú verziu vyhlásenia obhajoval v stredu minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda. „Aktivity maďarskej vlády Viktora Orbána nemôžu Slovenskú republiku ohroziť,“ zdôraznil pred plénom. Dzurinda má štyri argumenty, pre ktoré si myslí, že sa ohrozenia zo strany Maďarska obávať netreba. Prvý je podľa neho ten, že občania SR maďarskej národnosti dokazujú svoju lojalitu k Slovensku, druhým sú slovenské pasy s vysokou bonitou, ďalším naša mena, ktorou môžeme platiť kdekoľvek v Európe na rozdiel od maďarskej meny a za štvrtý argument označil fakt, že SR dokáže politicky aj právne reagovať na akúkoľvek situáciu.

Poslancov dnes čaká aj obligátna štvrtková Hodina otázok, počas ktorej členovia kabinetu Ivety Radičovej odpovedajú na otázky poslancov. Ako prvý môže položiť svoju otázku Marek Vargovčák z SDKÚ-DS, ktorý chce od premiérky vedieť, ako vníma fungovanie tzv. antikorupčnej linky. Katarína Cibulková z SDKÚ-DS chce od predsedníčky vlády vedieť, či sa Európe darí prekonávať následky krízy dostatočne rýchlo. Natália Blahová zo SaS sa svojho straníckeho kolegu, ministra práce Jozefa Mihála pýta, aké pozitívne zmeny prinesie Zákonník práce.

Prípad nezaradených zákonov

Predseda NR SR Richard Sulík by dnes mal oznámiť, ako sa vyrieši problém s návrhmi opozičného Smeru-SD, ktoré nezaradil do programu schôdze. Šéf parlamentu tak urobil, pretože na predchádzajúcej schôdzi snemovňa návrhy v rovnakej veci odmietla a neuplynula ešte šesťmesačná lehota daná rokovacím poriadkom.

Vládny návrh zákona o regulácii v sieťových odvetviach s podobným nedostatkom však na program zaradil. Opozícia od Sulíka chce, aby uplatňoval rovnaký meter na všetky návrhy. Na rad sa dnes pravdepodobne dostane aj koaličný návrh na zrušenie priestupkovej imunity poslancov a sudcov.

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie