Poslanci si mesiac pred voľbami zrušili priestupkovú imunitu
WEBNOVINY.SK
BRATISLAVA 3. februára (WEBNOVINY) – Poslanci si v piatok po rokoch zrušili priestupkovú imunitu. Od prvého marca už nebudú môcť beztrestne parkovať na zakázaných miestach či prekračovať rýchlosť.
Za novelu zákona o priestupkoch hlasovalo všetkých 147 prítomných poslancov naprieč politickým spektrom.
Dôsledky za svoje priestupky budú musieť po novom niesť aj sudcovia a ústavní sudcovia. Anna Vitteková zo Smeru-SD okrem toho presadila, aby o priestupkovú imunitu prišli okrem poslancov aj príslušníci bezpečnostných zložiek, vrátane polície, SIS či väzenskej a justičnej stráže, prokurátori aj prezident. Priestupková imunita zostala diplomatom, návrh Vittekovej na jej zrušenie plénum nepodporilo.
Za zrušenie imunity vybuchne ohňostroj
Občania Bratislavy sa pre zrušenie imunity môžu tešiť na ohňostroj. Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti pred 28. schôdzou avizovali, že ak sa podarí výsadu poslancom zrušiť, zaplatia ohňostroj nad hlavným mestom.
Zrušenie priestupkovej imunity predkladatelia z radov bývalej vládnej koalície odôvodňovali znením ústavy, podľa ktorej sú si občania Slovenskej republiky rovní v dôstojnosti i právach. Zrušením priestupkovej imunity bývalá koalícia na poslednú chvíľu splnila jeden zo sľubov z programového vyhlásenia vlády Ivety Radičovej. Na schválenie v druhom čítaní novela čakala viac než pol roka, keďže v prvom čítaní ju snemovňa schválila ešte v máji 2011. Na to, aby zrušenie imunity nadobudlo účinnosť, je ešte potrebný podpis prezidenta Ivana Gašparoviča.
Podľa politológa je zrušenie priestupkovej imunity víťazstvom zdravého rozumu
Zrušenie priestupkovej imunity je víťazstvom zdravého rozumu, myslí si politológ Ján Baránek. Zdôraznil, že strany predčasne končiacej koalície to mali v programovom vyhlásení vlády.
„Ale je to víťazstvo zdravého rozumu, lebo my sme tu mali kategóriu nejakých instantných nadľudí, ktorí tým, že zložili poslanecký sľub, zrazu sa z nich stali majstri v šoférovaní a tak ďalej a tak ďalej,“ povedal pre agentúru SITA Baránek.
Nevie si predstaviť, že by poslanci hlasovali v čase demonštrácií vyvolaných kauzou Gorila inak. Podľa Baránka poslanci hlasovaním nadšení neboli, „vlastne ich tá spoločenská situácia donútila k tomu, aby si konečne priestupkovú imunitu zrušili,“ ale „určite tam boli niektorí, ktorí ozaj boli presvedčení o potrebe zrušenia priestupkovej imunity, ale boli v menšine.“