han Zo Slovenska

Poslanci Smeru lobujú za športovcov Ruska a Bieloruska: Pozrite, čo mali za chrbtami! VIDEO

Poslanci Národnej rady (NR) SR Richard Takáč, Dušan Galis a Viliam Záhorčák (všetci Smer-SD) odovzdali výzvu prezidentovi Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) Antonovi Siekelovi.

Ilustračný obrázok k článku Poslanci Smeru lobujú za športovcov Ruska a Bieloruska: Pozrite, čo mali za chrbtami! VIDEO
Zdroj: Facebook.com/SMER - SD

Apelujú na podporu účasti športovcov z Bieloruska a Ruskej federácie na budúcoročných olympijských hrách v Paríži. SOŠV reagoval, že od začiatku odsudzuje ruský vojnový konflikt na Ukrajine.

Pripomenul platné sankcie Medzinárodného olympijského výboru (MOV) voči Rusku a Bielorusku a že kroky medzinárodného výboru podporuje. Podotkol, že medzinárodný výbor doteraz neprijal definitívne rozhodnutie v tejto súvislosti.

„Máme za to, že šport je apolitický, olympijské hry sú vrcholom športového podujatia, ktorý v sebe nesmie niesť znaky nenávisti, nevraživosti, neúcty alebo diskriminácie. Naopak sú symbolom mieru a prejavov súdržnosti naprieč spektrom zúčastnených 90 krajín z celého sveta,“ poznamenal Takáč.

Považuje za neprípustné, aby politici rozhodovali o tom, kto sa môže na olympiáde zúčastniť. Zdôraznil, že športovci sa na to pripravujú celý život a tvrdo na sebe pracujú.

Trochu z histórie

Pripomenul, že v roku 1994 počas zimnej olympiády v Lillehameri MOV v spolupráci s OSN prvýkrát vyhlásil tzv. olympijské prímerie. Dodal, že od roku 2004 prijíma Valné zhromaždenie OSN rezolúciu k olympijskému prímeriu. V jej rámci vyzýva vlády krajín sveta, aby sa v čase konania olympiády zdržali vojnových alebo iných ozbrojených aktivít.

„Každý športovec, ktorý chce štartovať na olympijských hrách, musí plne rešpektovať Olympijskú chartu, nepodporovať vojnové konflikty a dodržiavať antidopingové predpisy,“ reagoval SOŠV.

Podčiarkol, že o téme dôsledkov vojny na Ukrajine v medzinárodnom športe komunikujeme na základe ich iniciatívy so štátnymi predstaviteľmi, so zástupcami rôznych subjektov z koalície i opozície.

„Konzultujeme situáciu aj s členmi olympijského hnutia doma i v zahraničí. Pri debatách sa neraz prezentujú rozdielne stanoviská, s ktorými sa nemusíme stotožňovať. Téma je veľmi zložitá a vzniknutá dilema nemá ideálne riešenie,“ poznamenal.

Transparent za chrbtom

Počas tlačovej konferencie poslancov Smeru-SD, si aktivisti za ich chrbtami pripravili transparent. Po chvíli ho rozostreli a bolo na ňom napísané: „Rusko je teroristický štát­.“

Na záver otázok sa Takáč vyjadril aj ku novinárskym otázkam na túto tému: „Prečo títo ľudia, ktorí sú za nami, nekričali vtedy, keď bombardovali Irak alebo Sýriu…“

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM