Webnoviny - Svet

Poslanci zložia sľub Slovensku, hrozí konflikt záujmov

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 4. apríla (WEBNOVINY) – Zložením poslaneckého sľubu novozvolených zákonodarcov sa za prítomnosti premiérky Ivety Radičovej a prezidenta Ivana Gašparoviča začne v stredu o 10:00 ustanovujúca schôdza Národnej rady (NR) SR v šiestom volebnom období.

Sľub zloží všetkých 150 zvolených zákonodarcov vrátane trinástich členov súčasnej vlády, tí tak budú krátky čas zároveň poslancami aj ministrami.

Dosluhujúci predseda parlamentu Pavol Hrušovský (KDH) tvrdí, že hoci podľa ústavy sú funkcie poslanca a člena vlády nezlučiteľné, takýto postup je právne čistý. Sľubom sa poslanci zaväzujú k vernosti Slovenskej republike a k tomu, že svoje povinnosti budú plniť v záujme jej občanov.

Poslanci zložia sľub do rúk Hrušovskému

Poslanec ďalej sľubuje dodržiavať Ústavu SR a ostatné zákony a pracovať tak, aby sa uvádzali do života. Sľub sa skladá tak, že po verejnom prečítaní textu položí poslanec pravú ruku na Ústavu SR, povie "sľubujem“ a podá ruku Hrušovskému, ktorý až do zvolenia nového šéfa NR SR ustanovujúcu schôdzu povedie.

Keďže Hrušovský bol ako predseda parlamentu znovuzvolený za poslanca, sľub zloží ako prvý do rúk jedného z podpredsedov parlamentu. Zloženie sľubu potvrdí poslanec podpisom. Odmietnutie sľubu alebo sľub s výhradou znamenajú stratu mandátu.

Ustanovujúca schôdza bude netradične rozdelená do dvoch častí. Po zložení sľubu ju Hrušovský preruší a prezident Gašparovič vymenuje druhú vládu Roberta Fica, čím automaticky stratí mandát Radičovej kabinet. Ten svoje funkcie od októbra 2011 vykonáva bez dôvery parlamentu. Po vymenovaní vlády bude schôdza pokračovať zložením sľubu náhradníkov za členov Ficovej vlády.

Nasledovať bude schvaľovanie volebného poriadku, podľa ktorého sa budú poslanci riadiť pri hlasovaní o obsadení postov v novom parlamente. Ako prvé orgány zákonodarcovia zriadia mandátový a imunitný výbor a výbor pre nezlučiteľnosť funkcií. Mandátový výbor overí platnosť mandátov zvolených poslancov, potom sa môžu utvoriť poslanecké kluby a plénum si zvolí vedenie.

Špecifiká nového parlamentu

Nový parlament bude mať niekoľko špecifík. Predovšetkým, po prvý raz v ňom bude mať väčšinu jediná strana, čo sa vďaka bezprecedentnému volebnému výsledku podarilo Smeru-SD.

Novinkou tiež bude, že vo vedení zákonodarného zboru môže byť viac žien ako mužov. Na predsedu kandiduje Pavol Paška (Smer-SD) a na podpredsednícke miesta Renáta Zmajkovičová, Jana Laššáková (obe Smer-SD), Erika Jurinová (OĽaNO) a Ján Figeľ (KDH). Voliť ich bude parlament v tajnej voľbe.

Napokon poslanci vytvoria ďalšie výbory, tajne zvolia ich predsedov a zadelia poslancov do výborov. Desať predsedníckych postov vo výboroch pripadne koalícii a deväť opozícii. Kresťanskí demokrati navrhli do vedenia výboru na kontrolu SIS Daniela Lipšica a na čelo hospodárskeho výboru Jána Hudackého.

Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) nominovali na predsedu pôdohospodárskeho výboru Mikuláša Hubu, nominant na šéfa výboru na kontrolu činnosti Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) zatiaľ nie je známy.

Výbory a ich zástupcovia

Mostu-Híd pripadol výbor na kontrolu preskúmavania rozhodnutí NBÚ, kandidátom na šéfa bude Gábor Gál, a ľudskoprávny výbor, ktorý bude zrejme riadiť Rudolf Chmel. Most-Híd bude pravdepodobne mať aj predsedu zahraničného výboru v osobe Františka Šebeja. O tejto nominácii však ešte nie je definitívne rozhodnuté. Výbor na kontrolu vojenského spravodajstva povedie Martin Fedor z SDKÚ-DS, tejto strane pripadne aj výbor pre nezlučiteľnosť funkcií, predsedať mu zrejme bude Miroslav Beblavý.

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) chcela obsadiť hospodársky výbor, nedokázala sa ale dohodnúť s KDH a napokon ustúpila. Nebude tak mať ani jedného predsedu výboru.

VýborMeno a priezvisko Ús­tavnoprávný výbor Róbert Madej Výbor národnej rady pre financie a rozpočet Daniel Duchoň Výbor pre verejnú správu a regionálny rozvojIgor ChomaVýbor pre sociálne otázkyJán PodmanickýVýbor pre zdravotníctvo Richard RašiVýbor pre obranu a bezpečnosť Jaroslav BaškaVýbor pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport Mojmír MamojkaVýbor pre kultúru a médiáDušan JarjabekMandátový a imunitný výborMiroslav ČížVýbor pre európske záležitostiĽu­boš Blaha

Jednoznačne najsilnejší klub bude mať Smer-SD s 83 poslancami, zároveň je to jediný klub, ktorý si ešte nezvolil vedenie, na predsednícky post je navrhnutá Laššáková. Šestnásťčlenný klub KDH bude viesť Hrušovský, rovnaký počet bude mať zoskupenie OĽaNO, ktorému bude predsedať Jozef Viskupič. Šéfom trinásťčlenného klubu Mosta-Híd bude László Solymos. V kluboch SDKÚ-DS a SaS bude pôsobiť po jedenásť poslancov, prvý menovaný bude viesť Ľudovít Kaník, druhý Juraj Miškov.

Po skončení ustanovujúcej schôdze sa parlament pod novým vedením bude môcť ujať svojej zákonodarnej a ústavodarnej funkcie. Jeho prvou ďalšou úlohou zrejme bude hlasovanie o programovom vyhlásení vlády Roberta Fica.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM