Webnoviny - Svet

Poslanec Hlina chce dostať Gorilu do parlamentu

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 19. júna (WEBNOVINY) – Poslanec Alojz Hlina (OĽaNO) navrhne, aby minister vnútra Robert Kaliňák predniesol v pléne parlamentu správu o aktuálnom stave vyšetrovania v kauze Gorila.

„V týchto dňoch uplynulo skoro presne 100 dní, odkedy Smer-SD vyhral voľby. Je čas … Je čas sa pýtať. Poslanci majú právo vedieť, ako sa vyvíja kauza Gorila,“ uviedol Hlina.

Návrh na zaradenie tohto nového bodu do programu prednesie Hlina dnes na začiatku schôdze parlamentu.

V medializovanom dokumente – údajnom spise o odpočúvaní jedného bytu SIS s názvom Gorila, sa uvádzajú rôzne podozrenia o údajnom ovplyvňovaní politiky finančnou skupinou.

Rozsiahly materiál popisuje dosadzovanie politických nominantov do štátnych podnikov, provízie pri privatizácii a pavučinu vzťahov naprieč politikou, podnikateľskou sférou a bezpečnostnými zložkami.

Hoci sa potvrdilo, že akciu s názvom Gorila SIS skutočne zrealizovala, pravosť spisov zverejnených na internete nie je dokázaná, naopak, viacerí aktéri figurujúci v dokumentoch autenticitu informácií spochybnili.

Bývalý minister vnútra Daniel Lipšic založil na vyšetrovanie prípadu špecializovaný tím. Sú v ňom desiati špičkoví vyšetrovatelia a kriminalisti z Úradu boja proti organizovanej kriminalite, z Úradu boja proti korupcii a z úradu inšpekcie.

Vyšetrovateľ 9. januára začal trestné stíhanie pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, osoby sú podozrivé najmä zo zločinov korupcie a zneužívania právomocí verejného činiteľa. Trestné stíhanie dozoruje Úrad špeciálnej prokuratúry.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM