Lucia Lauková Správy

Poslanec NR SR Stanislav M. je nevinný: Súd ho oslobodil

Poslanca ĽSNS Stanislava M. ktorý čelil obžalobe z extrémizmu pre hanlivý status na sociálnej sieti súd oslobodil.

Ilustračný obrázok k článku Poslanec NR SR Stanislav M. je nevinný: Súd ho oslobodil
Zdroj: TASR

Poslanec NR SR Stanislav M. je nevinný, samosudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku ho v stredu oslobodil spod obžaloby. Tej čelil za hanlivý status na sociálnej sieti Facebook, ktorý bol podpísaný jeho menom.

Podľa sudcu nebolo preukázané, že status napísal poslanec. Prokurátor sa na mieste odvolal, vec sa tak dostane na Najvyšší súd SR. Stanislav M. sa odvolania vzdal.

„Ani jeden zo svedkov nepotvrdil, že by im obžalovaný oznámil, že je autorom textu. Jediným relevantným dôkazom boli písomné poznámky, ktoré si obžalovaný urobil a ktoré boli nájdené počas prehliadky kancelárie. Samotné poznámky súd nepovažoval za extrémistický materiál. Zároveň nevieme, kedy vznikli, boli nájdené až s odstupom času,“ povedal samosudca.

Na margo statusu uviedol, že nie je známe, kto ho tam dal, kto ho uverejnil a na koho podnet. „Sú aj iné možnosti ako tá, že to urobil sám obžalovaný,“ konštatoval sudca s tým, že nemal istotu, že Stanislav M. status vytvoril a že by ho uverejnil. „Nepodarilo sa obžalobe preukázať, že by sa dopustil skutku uvedeného v obžalobe,“ do­dal.

Prokurátor Stanislava M. vinil zo zločinov výroby a rozširovania extrémistických materiálov a prečinu hanobenia národa, rasy a presvedčenia. Žiadal pre neho trest odňatia slobody v dolnej polovici trestnej sadzby s podmienečným odkladom a uloženie probačného dohľadu. „S rozhodnutím súdu nesúhlasím. Podľa mňa obžaloba jednoznačne preukázala, že Stanislav M. ‚statusoval‘ toto svoje stanovisko na web. Pokúsili sme sa ochrániť dôstojnosť príslušníkov židovskej komunity na Slovensku, nepodarilo sa to. Podali sme odvolanie,“ reagoval prokurátor, ktorý je presvedčený, že Stanislav M. je ten, kto je autorom aj zabezpečil zverejnenie statusu na internete.

Poslanec rozsudok komentovať nechcel, vyjadriť sa chce až potom, ako bude právoplatný. „Ja som to nenapísal, ani som to nevyvesil. Celý rok boli články, ktoré pošpiňovali moje meno. Teraz to skončilo, ako skončilo, uvidíme, čo povie Najvyšší súd,“ uzavrel.

Jeho advokát doplnil, že rozsudok je zákonný. „Súd veľmi objektívne vyhodnotil dôkazy. My sme nenašli jediný dôkaz, ktorý by potvrdzoval, že Stanislav M. vložil tento status na Facebook. Kto to tam dal, nevieme, ani sme to neskúmali,“ reagoval.

Dotknutá stránka, na ktorej sa status objavil, má názov Volá Hlas Gemera/ĽSNS. Svedok obžaloby Rudolf Steigauf, ktorý bol v roku 2017 právoplatne odsúdený na dva roky podmienečne za podnecovanie k obmedzovaniu práv, k národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti, ešte pred mesiacom na súde potvrdil, že ju do roku 2013, resp. 2014, spravoval, a to na základe žiadosti obžalovaného Stanislava M. „Odvtedy ale nemám s touto stránkou nič spoločné. Mala slúžiť na prezentáciu názorov. Prebiehalo to tak, že Stanislav M. ma požiadal o zverejnenie textu a ja som to urobil. Nemám vedomosť, že by tam dávali príspevky aj iní ľudia,“ konštatoval.

Súd s poslancom Kotlebovej strany sa začal 24. mája. Stanislav M. čelil obžalobe pre status na sociálnej sieti, v ktorom kritizoval udelenie štátnych vyznamenaní prezidentom Andrejom Kiskom pri príležitosti 24. výročia vzniku SR osobám so židovským pôvodom alebo sa hlásiacim k tomuto vierovyznaniu.

Podľa obžaloby tým tieto osoby znevážil a dopustil sa ich hanobenia pre ich zdanlivú príslušnosť k rase alebo pre ich náboženské presvedčenie. Trestného činu sa pritom dopustil ako verejný činiteľ.

Stanislav M. pred súdom vyhlásil, že sa cíti byť nevinný, využil svoje právo nevypovedať. Obhajcovia deklarovali, že nesúhlasia s obžalobou, popierajú, že by obžalovaný skutok spáchal, a skutok, ktorý sa mu kladie za vinu, nie je podľa nich trestným činom. Pred súdom ho bránia aj tvrdením, že nevie pracovať s počítačom.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM